CHLÉB A HRY DŮVĚRU V POLITIKY NEOBNOVÍ

5. prosince 2008 v 16:51 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
Publicity není nikdy dost. Tvrdí to nejen hvězdy šoubyznysu, ale také prominenti z politického nebe. Koneckonců je v podstatě lhostejné, v jakém duchu se představují, respektive jsou prezentováni. Důležité přece je, že se stále drží v povědomí veřejnosti. Proto některým ani nevadí ani to, že se objevují spíš v negativních souvislostech.


Ovšem, jak se říká, čeho je moc, toho je příliš. O tom se ostatně mohla přesvědčit ODS, s jejímiž výsledky v krajských a senátních volbách nehezky zacvičila kauza Morava a rádoby žertovná reakce na tento nesmyslný lapsus v hlavní roli s VlastimilemTlustým. Soudný člověk by se domníval, že se modří poučí a z nesporného debaklu vyvodí příslušné závěry. Opak je však pravdou.

Spot pražského primátora Pavla Béma, jenž kandiduje na funkci předsedy ODS, totiž vyvolává spíš rozpaky až znechucení. Zřejmě nepochopil, že se sebeironií, jež je mu asi vlastní a kterou dokážou ocenit spíš sebestřední intelektuálové, u běžné populace nezaboduje. Nemluvě o tom, že si jeho partnera Miroslava Čtvrtníčka lidé spíš spojují s reklamou jistého poskytovatele mobilních služeb, a tím se nechtěně staví do role jeho přihrávače, již přednedávnem úspěšně plnili sobi, psi, kočky a nakonec směšný dřevěný panáček.
Rozumnější a uvážlivější taktiku si zvolil ministr vnitra Ivan Langer, jenž se snaží působit na racionální stránku lidské povahy.
I v jeho případě jde spíš o sázku do loterie. Nejen vnitrostranické spory, ale také zjevný pokles obliby u řadových obyvatel mu příliš nehrají do karet. A samo jeho postavení v mateřské straně je značně sporné a rozkolísané.
Bez nadsázky se zdá říci, že průměrného Čecha, Moravana i Slezana dění na současné politické scéně spíš odpuzuje. Stává se laxním, jak k velkohubým a populistickým slibům Paroubkovců, které zcela pomíjejí současný reálný stav věcí, tak k okázalé nadřazenosti koaličních stran, jež nezřídka kontrastuje s vůlí voličů.
Staří Římané si s nespokojenci dokázali hravě poradit. Lidu, jejž zbavili politických práv, náhradou nabídli panem et circenses (chléb a hry). Sociálně demokratičtí v těsné spolupráci s komunistickými předáky lákají stejně jako vůdci modrých opeřenců na plné talíře. Určené ovšem vybraným kategoriím. První z nich preferují voliče z nižších a nízkých příjmových kategorií, včetně skalních příjemců sociálních podpor, druzí se zase snaží přilepšit zejména pracovníkům státní správy.
Drobní podnikatelé a zaměstnanci soukromých domácích i zahraničních firem si zřejmě budou muset vystačit pouze s hrami. Sice ne tak vzrušujícími a krvavými jako byla gladiátorská utkání v římských arénách, kde protivníci bojovali o holý život. Pokud se jim ho podařilo uhájit usmrcením protivníka, museli vyčkat, zda jim zdvižený palec udělí milost.
Při dnešních sportovních mačích sice občas také teče krev, ale každá kapka je víc než vyvážena lukrativními příjmy, o nichž se obyčejným smrtelníkům ani nezdá. Pěvecké hvězdy to mají ještě snazší, jim stačí otvírat naprázdno ústa a skutečnou práci za ně odvede perfektní playback. Za pár minut si přitom přijdou navíc, než za celý měsíc dostane třeba chirurg provádějící komplikované operace, jimiž zachrání lidský život.
Je smutné a trapné, že se také politici místo k věcnosti a srozumitelnosti nezřídka uchylují k prázdné teatrálnosti, jíž si chtějí získat oblibu veřejnosti. Honoráře za jejich většinou amatérská vystupování jsou rovněž značně nadsazené. Je proto nejvyšší čas, aby začali brát vážně nejen sami sebe, ale především ty, kteří jim ve volbách dali důvěru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama