AŤ ŽIJE ČSSD, SLÁVA RUŠITELŮM POPLATKŮ NA VĚČNÉ ČASY !

16. prosince 2008 v 15:56 | JIŘÍ BEČVÁŘ |  POLITIKA
…A ani o hodinu déle! Ach božínku, ta blbost liská fakt nemá mezí! Dlouhé roky řada ministrů zdravotnictví nedokázala reformu ani předstírat a naše zdravotnictví se řítilo samospádem. O problémech se vždy dobře a zaníceně povídalo, v televizi hloubalové mudrovali, co že je špatně a dospěli k objevnému názoru, že to fakt není jednoduché. Nedávno nastoupila k vládě středopravá koalice a začalo se, konečně (!), něco měnit.

Poplatky přinesly do zdravotnictví zhruba 2 600 000 000 Korun českých. Po letech řečí o nedostatku peněz ve zdravotnictví první nevelký, nicméně hmatatelný výsledek. Jenže místo potlesku, který by si Julínkův tým zasloužil, nastane totální chaos, který způsobilo vítězství ČSSD ve volbách. Naprosto nesystémově budou vyhazovány peníze daňových poplatníků za některé občany, kterým se platit nechce a za ušetřené tři desetikoruny si koupí 1,5 piva nebo 0,75 krabičky cigaret, v lepším případě 2l mléka. Skutečně lepší pomoc zdravotnictví ani dostat nemohlo. Podle odhadu zaplatí kraje za poplatky některých občanů v součtu kolem miliardy korun. Vycházím z toho, že kraje odhadují zpravidla asi 80 milionovou úhradu za poplatky v krajských zařízeních. Kdo chce, může si představit, jak by se takové peníze daly utratit smysluplněji. Například krajské organizace pomáhající zdravotně postiženým a jinak sociálně potřebným spoluobčanům. To by alespoň mělo smysl a byl by v tom i kus solidarity. Jenže dnes socialističtí rovnostáři zavádějí systém, kdy milionář zaplatit poplatek nemusí a důchodce ze Lhoty u svého obvodního lékaře ano. Jestli toto není postavené na hlavu, pak už ničemu nerozumím. Navíc bych rád věděl, zda si je voličstvo jisto, že bude z běžného pojištění dostatek peněz na skutečně drahé operace, přístroje a pomůcky. Opravdu jste přesvědčeni, milí spoluobčané a pane Štváne, že až budete potřebovat "budíka" za 1,4 milionu Kč, tak že na něj bude dost peněz v systému nebo holt budete mít smůlu a nebudete tikat? ČSSD hodlá zrušit poplatky ve sněmovně nebo nejpozději až se dostane opět do "Strakovky". Fakt se domníváte, že se vám těch třicet korun vyplatí? Já z dvacetitisícové výplaty (hrubého) zaplatím asi 900,- Kč měsíčně za zdravotní pojištění. Pokud mne pánbůh ve zdraví zachovati ráčí, mohu odpracovat nějakých 45 let, což znamená, že za celý svůj život, u veliké píli, poplatím zhruba půl milionu. Musím tedy velmi doufat, aby takovouto sumu platilo co nejvíce mých bližních a málo bylo těch, kterým bude nalezena nějaká vážná nemoc či vada, protože léčba je drahá a tak aby nebylo příliš zajíčků na jednu mrkvičku.


Jsem velmi zvědav, zda krajům nebude ten finanční výnos chybět a který resort vezmou "u huby". Kdyby to bylo na úrovni státu, pak je to snadné. Od socialistů bych očekával nějaké "chytré" řešení, třeba zvýšení daní, protože na to jsou experti. Již léta se snaží občanům, a nutno říci, že úspěšně, vnutit myšlenku o zdaňování zbohatlíků a potřebě zavést nejlépe milionářskou daň. Kdo nerozumí ekonomice, fungování trhu a neví, co je to "daňová optimalizace" v praxi, může těmto pověrám tleskat. Kdo však zná jak to chodí ví, že skutečně výkonné firmy platí daní minimum. V rámci optimalizace se dá zisk šikovně ukrýt, mnohé "požerou" leasingy, opravy, rezervy a čert s daňovým poradcem vědí co ještě. Jenže je snadnější získat od deseti miliónů lidí po koruně a mít deset miliónů než od deseti milionářů vyrazit po milionu, abychom docílili téhož. Kdo má hlavu na to, aby dokázal vydělat slušné peníze, má hlavu i na to, jak se jich snadno nezbavit. Proti tomu, jako základnímu principu, nelze prakticky nic dělat.

Ale zpět k poplatkům. Systémové řešení spočívá v účinné pomoci potřebným. Správná diskuze by se měla ubírat cestou posouzení výše stropu za poplatky a možná přehodnocení výše poplatků za recepty, protože platba za položku je skutečně vysoká. Ovšem zavádějící je přehodnocování poplatků za děti a důchodce. Pokud aktivní podpora rodinám přináší vyšší příjem na mateřské dovolené nebo je důchodcům zvýšena penze, pak nechápu, proč by neměli platit. Vždyť neplatí šestiměsíční kojenec, ten nevydělává, ale platí jeho rodiče, kteří dostávají porodné a státní podporu. Pokud někdo trvá na odpuštění poplatků, pak bych trval na snížení těchto transferů vůči rodičkám. Velkou chybou bylo nazvání poplatků slovem "regulační". Mělo být použito označení "administrativní", což by bylo výstižnější a lépe odpovídalo realitě.

Na závěr poslední poznámka: peníze jsou jen jedny. Oč vyšší jsou daně, o to méně zbývá na spotřebu a tím méně se vybere na DPH. Stát nemá jiný příjem, než z našich daní. Sám nic nevyrábí a nic neprodukuje, jen stojí peníze a spotřebovává naše daně. Čím méně odevzdáme na daních, tím méně může plýtvat a méně peněz zmizí v propadlišti neprůhledných zakázek a podivných subvencí, dotací a podpor. Čím méně dáme politikům do ruky, tím méně mohou prošustrovat. Ale doktorům, kteří mne udržují v provozuschopném stavu, což není žádná legrace, těm neváhám dát peníze do ruky. A rád!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama