DEMOKRACIE V REŽII LIDSKÉ HLOUPOSTI

30. listopadu 2008 v 16:59 | KRISTÝNA LEXOVÁ |  POLITIKA
Bylo toho už dost. Maniakální výstupy Jiřího Paroubka a jeho plamenné projevy byly snad poslední kapkou do číše trpělivosti. Krajské volby dopadly tak, jak dopadly, Česká republika se pomalu, ale jistě, mění v komunistickou baštu, která už zapomněla na své věčné dohánění západního světa a rozhodla se vydat směrem zpět, do temnot socialismu. Politologové se předhánějí v teoriích, kdo za to může, a ačkoliv ODS skutečně podcenila vysvětlení své reformy ve zdravotnictví, hlavní vinu nesou lidé. Ach, ta slavná demokracie.

Winston Churchill tvrdil, že demokracie je sice nejlepší ze systémů, které byly dosud vynalezeny, ale zároveň je špatná. Proč? Protože lidé jsou hloupí. Ti, kterých se to týká nejvíce, se už stihli urazit, to je jisté. Prozíravý člověk ale musí uznat, že tato definice je přesná a pravdivá, a že to, že jsme všichni stejní, jsou jenom hezké řeči.

Pojďme ale dál. Když ne demokracie, tak co tedy? Po dlouhém zvažování se již nezdráhám zveřejnit poněkud kontroverzní myšlenku, že podporuji vládu aristokracie. Volební právo pro všechny je sice krásné, ale nefunguje. Lidé ze šlechtických rodů (a vynechme protentokrát zapomenuté levobočky z třináctého kolena, kteří žijí na smetišti a ani netuší) jsou obvykle bohatí, takže si mohou dovolit ledacos. Není náhodou, že šlechtické rodiny velmi investují do vzdělání, často v cizině. Tak získávají cenný rozhled, kvalitní vzdělání a po celou dobu života je v neposlední řadě provázejí jejich rodové geny, které nezanechávají v generacích výhradně vznešenost, jak by se mohlo zdát, ale i jisté zkušenosti.


Je ode mě příšerně nedemokratické prohlašovat, že bych zrušila všeobecné hlasovací právo, ale pokud by tento systém byl funkční, a já se domnívám, že byl, byla bych schopná se svého volebního práva vzdát. Nechci už zažít zklamání z toho, že jsou "lidé" schopní kvůli třiceti korunám podpořit ideologii, proti které bojovali desítky let.

Nehledě na to, že všichni víme, že ministr Schwarzenberg je poslední slušně vychovaný a moudrý muž v české politice.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama