Listopad 2008

DEMOKRACIE V REŽII LIDSKÉ HLOUPOSTI

30. listopadu 2008 v 16:59 | KRISTÝNA LEXOVÁ |  POLITIKA
Bylo toho už dost. Maniakální výstupy Jiřího Paroubka a jeho plamenné projevy byly snad poslední kapkou do číše trpělivosti. Krajské volby dopadly tak, jak dopadly, Česká republika se pomalu, ale jistě, mění v komunistickou baštu, která už zapomněla na své věčné dohánění západního světa a rozhodla se vydat směrem zpět, do temnot socialismu. Politologové se předhánějí v teoriích, kdo za to může, a ačkoliv ODS skutečně podcenila vysvětlení své reformy ve zdravotnictví, hlavní vinu nesou lidé. Ach, ta slavná demokracie.

Winston Churchill tvrdil, že demokracie je sice nejlepší ze systémů, které byly dosud vynalezeny, ale zároveň je špatná. Proč? Protože lidé jsou hloupí. Ti, kterých se to týká nejvíce, se už stihli urazit, to je jisté. Prozíravý člověk ale musí uznat, že tato definice je přesná a pravdivá, a že to, že jsme všichni stejní, jsou jenom hezké řeči.

Pojďme ale dál. Když ne demokracie, tak co tedy? Po dlouhém zvažování se již nezdráhám zveřejnit poněkud kontroverzní myšlenku, že podporuji vládu aristokracie. Volební právo pro všechny je sice krásné, ale nefunguje. Lidé ze šlechtických rodů (a vynechme protentokrát zapomenuté levobočky z třináctého kolena, kteří žijí na smetišti a ani netuší) jsou obvykle bohatí, takže si mohou dovolit ledacos. Není náhodou, že šlechtické rodiny velmi investují do vzdělání, často v cizině. Tak získávají cenný rozhled, kvalitní vzdělání a po celou dobu života je v neposlední řadě provázejí jejich rodové geny, které nezanechávají v generacích výhradně vznešenost, jak by se mohlo zdát, ale i jisté zkušenosti.

NEUVĚŘITELNÝ NÁTLAK EVROPSKÉ KOMISE

29. listopadu 2008 v 5:14 | TOMÁŠ JUBÁNEK |  POLITIKA
Pan Barroso v rozhovoru pro dnešní HN vyhrožuje České republice, neumlčí-li Václava Klause, může se stát druhořadou zemí. To je naprosto skandální.

Problémem Evropské unie je to, že její vedení, tzn. Evropská komise, je socialistické. To, co je v českých podmínkách pro mě lehce odmítnutelné ve volbách, co mohu prostě nevolit a volit jiný, například liberálně-konzervativní směr, aniž bych výsledek voleb nerespektoval, na to v případě socialistické exhibice v EU koukám hezky z dáli.

Žádné volby, nic, jenom socialistická vrchnost. Abychom si rozumněli: já jsem člověk, který je zvyklý respektovat výsledky voleb. Zvolí-li si mí spoluobčané například Vladimíra Iljiče Špidlu, musím to respektovat. Ale proč musím respektovat, aby byl Špidla evropským komisařem?
Cožpak derivace z derivace z derivace je něco legitimního? Občané si zvolili Evropskou komisi? Ne. Že ji zvolil Evropský parlament? A kolik Čechů mohlo mít možnost hlasovat proti? Dvacet čtyři ze sedmiset padesáti, či tak nějak? Takže i kdyby byl celý národ z konzervativních kvádrů, i kdyby byl naopak celý národ z bolševických kádrů, co by tak asi mohl sám změnit nevolbou té či které podoby Evropské komise?

RADAR V BRDECH, ČSSD A NE ZÁKLADNÁM

29. listopadu 2008 v 5:08 | KAREL ÁBELOVSKÝ |  POLITIKA
Kampaň proti radaru, odstartovala ČSSD po prohraných volbách, kdy jejich úzkým, stranickým a demagogickým pohledem, v návaznosti na prohru ve volbách, byli v této zemi pouze tři stěžejní problémy: Radar,Čunek a poplatky ve zdravotnictví!

Co na tom, že vyjednávání o radaru začali právě oni, co na tom, že každý soudný člověk, musel zaznamenat, že si ČSSD, bazírováním na těchto 3 pseudoproblémech, odůvodnilo nulovou toleranci. Co na tom, že jsou schopni se spojit s "kýmkoliv, třeba marťany", nebo jak se dnes ukazuje, s komunisty, kteří mimochodem, k marťanům, nemají zas tak daleko.

Na neštěstí, se chopili tohoto tématu i mladí lidé, iniciativy typu Ne základnám, kteří radikalizují celý problém, nesmyslným držením hladovky (měli by se poučit od Gándího, kdy a kde je vhodné držet hladovku), a kteří nepamatují časy, kdy všichni výše zmiňovaní, nadšeně tleskaly, závěrům XV. sjezdu KSČ, včetně stran v Národní frontě (fronta rozuměj bojiště),kdy nikdo neprojednával umístění ruských vojsk, vojenských prostorů atd. Jsem starší člověk, který pamatuje vojenské základny, prostory a stavbu základů pod ruské rakety SA. Nejsem technický typ, a nevím, jak se přesně jmenovali, jak byli bezpečné (nebezpečné), vím jen, že se nás tenkrát nikdo neptal, zdali chceme tyto rakety na svém území, nikdo se nás neptal, jestli vojenský prostor, nad kterým měla svrchovanou moc ruská armáda, může či nemůže někde být. V brdských lesích a okolí, byl a stále je vojenský prostor.

PAROUBKOVO VYMÝVÁNÍ MOZKŮ

25. listopadu 2008 v 17:21 | HELENA KATZEROVÁ
Brainstorming není jen módní slovo, které jsme převzali v okouzlení americkým způsobem života. Metoda, jež spočívá v jiskření mozků a vzájemném soutěžení, respektive trumfování při hledání nejlepšího nápadu či řešení problému, se osvědčuje na všech pracovištích, která se snaží plně využít rozumové i myšlenkové kapacity zaměstnanců a vyprovokovat je k co nejvyšším výkonům. Masově se dá uplatnit jen stěží. Daleko větší šanci na úspěch má takříkajíc její protipól brainwashing, tedy vymývání mozků.

Nezbývá mi proto nic jiného než s pokorou smeknout před předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, jenž stále přesvědčivěji dokazuje, že skutečně není žádný žabař. Oranžový guru, jenž se nijak netají tím, že si dělá zálusk nejen na místo premiéra, ale také prezidenta ČR, totiž neústupně pokračuje v masírování myslí méně kvalifikovaných, a tudíž nízko příjmových kategorií obyvatel. A ti mu stále ochotněji naslouchají.
Jeho zmínka o progresivním danění jim musí znít jako hudba nebeských sfér. Před časem jeden z pisatelů matematicky a názorně prokazoval přednosti rovných odvodů do státního rozpočtu. Pokud každý zaplatí na příklad deset procent, ze stovky tisíc to bude činit deset tisíc, z milionu pak sto tisíc. Je tedy zřejmé, že bohatší bude muset odevzdat eráru desetinásobek.

KDE JSTE ODBORÁŘI ? BUDE SE ZDRAŽOVAT !

25. listopadu 2008 v 17:09 | JIŘÍ STRAŠEK |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME

Včera distributoři a výrobci elektrické energie ohlásili nemravné zdražování nejen výrobní,ale troufnu si napsat přímo existenční suroviny. Zdraží elektrickou energii a to i přes ohlášený zisk tuším padesáti miliard korun.Padesát miliard zisku a bude se zdražovat!


To nemohu pochopit. A ještě ty důvody. Kromě obvyklého tlachání o ceně elektrické energie na zahraničních trzích a nestoudné srovnávání ceny elektrické energie u nás a třeba v Německu, kdy každý ví, že Německo již mnohdy převyšujeme
cenami, ale nikoliv platy,
nám bylo oznámeno že také důvodem ke zdražení je
nížší spotřeba elektrické energie
, čili volně přeloženo, nenažraní členové správních a dozorčích rad , ředitelé, tajemníci a co já vím jaká verbež se ještě živý z našich peněz, tak ti by si museli snížit svoje příjmy.

PAROUBKOVY SANĚ, PARDON DANĚ

25. listopadu 2008 v 16:19 | PETR ZÁVLADSKÝ |  POLITIKA
Je únavné už to levicové smýšlení. Říkalo se, že kdo není v mládí levičákem, nemá cit; kdo se věkem nezmění v pravičáka, nemá rozum. Nějak nám ta puberta v národě zastydla... Příliš mnoho lidí je v tomto státě značně chudých. Pošilhávají po sousedu, který má jen o něco více s nenávistí a závistí v oku. A má-li o hodně více, je to bezpochyby zloděj a ničema. A když na něj nelze poštvat Policii a Soudy, ať ho potrestá vláda.

Jen málokdo však hledá viníka vlastní chudoby ve věčně hladovém státě. A sociální inženýr Paroubek, podle svého vidění světa už jasně nastínil, jak by chtěl postupovat, kdyby se opět usadil v premiérském křesle. Ale podívejte se pečlivě na graf. Už teď Vám z Vašeho krajíce nejvíce ujídá stát. A plánem levice je už takto strašlivou spotřebu Vašich peněz ještě zvětšit. Podívejte se na to množství pomerančových dílků! Ne vážení, Vás nevykořisťuje Váš kapitalista, zaměstnavatel. Vás tvrdě (a ze zákona, který si k tomu zřídil) vykořisťuje Váš vlastní stát. A pod líbivým slibem, že Vám něco přidá z bohatství těch bohatých, se necháte v budoucnu okrást ještě více.

Legenta grafu: Azurová = potraviny, tm. fialová = Vaše další nákupy, žlutá = nájem, sv. fialová = režijní náklady zaměstnavatele, oranžová = DANĚ STÁTU

I PŘÍSNÉ DODRŽOVÁNÍ ZÁKONŮ MŮŽE BÝT TÍM NEJVĚTŠÍM ZLOČINEM

24. listopadu 2008 v 7:38 | JAN N.A.BERWID BUQUOY |  POLITIKA
Existuje jakási irská legenda: Anglický král sedí při hostině u francouzského krále. Na dubovém stole stojí dvě číše vína a oba monarchové přátelsky diskutují. Dojde k trapné neopatrnosti a francouzský král svému britskému protějšku převrhne číši s vínem. Francouz se omlouvá těmi nejvybranějšími způsoby. Angličan s přátelským úsměvem omluvy přijímá. Když je po všem, přistoupí šašek francouzského krále ke svému Pánovi řka: " Víte Vaše královská Výsosti, že omluva může být někdy horší než urážka?" Francouzský monarcha nedůvěřivě zavrtěl hlavou: "To není možné šašku. Máš nějaký důkaz?" Oslovený přistoupil blíže k monarchovi a zašeptal mu do ucha: "Hned Vás přesvědčím, slovůtný králi!". Prudce mu zasunul pravou ruku za košili a počal jej tahat za prsní bradavky. "Zbláznil ses šašku!?", vykřikl král. "Promiňte, nám všem drahý králi", hluboce se uklonil šašek, "Já jsem si Vás spletl s královnou!"

Ano, šaškova omluva vůči jeho královské Výsosti byla těžkou urážkou.
Podobně se tomu má se zákonem. Pamatujete se ještě za totality, jak komunisté vyžadovali "přísné dodržování zákonů"? Bylo to nutné v zájmu existence společenského režimu, který svá bezpráví, násilnosti a justiční vraždy legalizoval zákonem.

JANOV 2008: BUDE HŮŘ !

21. listopadu 2008 v 7:16 | JOSEF MYSLÍN |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Měla to být sešlost, jakých se v této zemi koná ročně mnoho. Na litvínovském sídlišti Janov, obývaném mnoha nepřizpůsobivými jedince, se chystala exhibovat marginální politická strana, doprovázená nevelkou skupinkou hladce vyholených týpků. Jejich cílem bylo demonstrovat proti parazitismu části obyvatel Janova, parazitismu, který je nám, denně pracujícím, obecně znám. Výsledkem mnoha předchozích podobných akcí, končících většinou obyčejnou rvačkou, byla maximálně senzacechtivá reportáž bulvárních médií. V pondělí se však stalo něco, co asi nikdo nečekal. Zoufalí lidé, léta trpící spolužitím s parazity a frustrovaní naprostou ignorací svého práva na slušný život ze strany příslušných úřadů a institucí, vzali právo do svých rukou a přidali se k davu mířícímu k Janovu. Další, méně radikální, poskytovali demonstrantům slovní i materiální podporu. Poprvé v porevoluční historii došlo k tomu, se lidé postavili proti příživníkům. Dnes můžeme slyšet obavy z masových nepokojů. Dle mého jsou oprávněné. Lidem došla trpělivost a poslali jasné poselství příživníkům i politikům. Milí příživníci, milí politici, dokážete toto poselství pochopit včas, dříve, než dojde k nejhoršímu?

RUDÁ KÁČA JE SMĚŠNÁ, ALE POZOR NA KOMANČE

18. listopadu 2008 v 6:04 | JAN ZIEGLER |  POLITIKA
Udělat z mladé "nadějné" soudružky hloupou husičku je mistrovský kousek, který se povedl J.X. Doležalovi v Reflexu. Při rozhovoru s Kateřinou Konečnou člověk neví, jestli má brečet nebo se smát. Popírat opakovaně sám sebe, to je vážně umění. Jedna perla, KSČM podle ní směřuje k revoluci, která bude spočívat v demokratické proměně politické moci. Mám dojem, že něco podobného jsme už v Únoru 1948.

Soudružka Konečná je dcerou bolševického papaláše, bývalého okresního zemědělského tajemníka, a s nadšením vzpomíná na socialismus. Také si nepamatuje, že by nebylo něco k sehnání, oni doma měli pořád všeho dost. Jistě, když papínek nakupoval v speciálních stranických obchodech. Soudruzi, na rozdíl od ostatních, kteří stáli třeba celou noc frontu na barevné televize, nestrádali.

Naše soudružka nám tvrdí, že ona výrazy jako diktatura proletariátu a třídní boj nepoužívá, aby se o pár odstavců dále přihlásila k Marxovu Komunistickému manifestu, ve kterém se otevřeně propaguje třídní boj a násilí.

Dále rudá dorostenka dojímá až k pláči tím, že ona není schopna akceptovat jediný zničený lidský život, a pouští se do Izraele, který prý týrá nebohé Araby.

JAK NÁS SOUDRUZI PŘECHCALI

18. listopadu 2008 v 5:55 | KAREL KŘÍŽ |  HISTORIE


Omlouvám se za disfemismus v titulku, ale nemohu jinak. Nenalézám výstižnější slovo, které by lépe charakterizovalo vývoj naší společnosti od "Sametové revoluce" roku 1989 po sociálkonzumní současnost. Pravda a láska nám totiž dala pěkně za vyučenou. Ano. Nejsme jako oni !


  • Vzpomínáte si ještě na to obrovské nadšení a vzájemnou podporu tisíců klíčových zvoníků ?
  • Vzpomínáte si, jak jsme vytvářeli uličky pro sanitky, které odvážely umdlévající demonstranty ?
  • Vzpomínáte si s jakou hrdostí jsme zpívali národní hymnu ?
  • Vzpomínáte si, proč se nosila trikolóra na srdci ?

Musíte si tedy také vzpomenout, kdo stál na tribuně, kdo plamenně řečnil, kdo vytvářel obraz celé této mocenské frašky a kdo jej rudě zarámoval. Nejsem a nechci být arbitrem svědomí někdejších "revolučních" vůdců. Mám však o něm velké pochybnosti. Mám velké pochybnosti o čistých a nezištných úmyslech těchto pánů i dam, neboť další vývoj naši společnosti ukázal, že celé toto divadlo s názvem "Svržení komunismu" byla jen šmíra třetí kategorie v režii II. správy StB.

PREVENTIVNÍ OČKOVÁNÍ LŮZOU

17. listopadu 2008 v 16:59 | HELENA KRATZEROVÁ |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
"Bohdá, že žízní nezahyneme." Výrok šestiletého pacholete, jenž skoro k smrti vyděsil hrdinu Jirotkova humoristického příběhu Saturnin, se stal v naší dvoučlenné rodině téměř zaklínadlem. Používáme ho poměrně často. Zvláště ve chvílích, kdy se z éteru ozývají rádoby učené a zasvěcené rozbory čehokoliv z úst většinou samozvaných odborníků. Jsou totiž dokladem obdobného absurdního způsobu vyjadřování.

Přiznávám, že se k této knížce docela ráda vracím. Zvlášť jsem si oblíbila závěrečné pasáže zabývající se činnosti Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru. Jen lituji, že tento projekt nezískal větší veřejnou podporu a nerozšířil se i na další oblasti života.
Domnívám se totiž, že by si hlubší vysvětlení a rozbor bezesporu zasloužilo stále frekventovanější používání slova lůza, jež někteří emocionálněji naladění jedinci chápou jako hanlivé označení lidí, kteří mají hluboko do kapsy, a proto jimi ti majetnější pohrdají a víceméně je nepovažují za sobě rovné.
V osmidílném Slovníku spisovného jazyka českého se k tomuto termínu mimo jiné uvádí, že označuje deklasované složky společnosti, jimž ještě příslušejí další synonyma jako chudina, chátra, sebranka, sběř, chamraď či holota. V přeneseném slova smyslu se pak užívá jako hanlivá charakteristika pro omezené a nekulturní lidi, jimž se říká duševní lůza.

HODNÍ A NEVINNÍ KOMUNISTÉ, ANEB JAK SE NÁM POD NIMI DOBŘE ŽILO

17. listopadu 2008 v 9:12 | JIŘÍ VACEK |  HISTORIE
Komunisté a jejich přátelé se nám snaží namluvit, že komunismus je vznešená idea, že jsme se za komunistů vlastně měli dobře, a že došlo jen k několika výstřelkům. Všichni komunisté byli hodní lidé a chtěli jen náš prospěch. Pravda, fakta jsou úplně jiná a hovoří děsivě sama za sebe.

V následujícím jsem shrnul jen část zločinů, kterých se komunisté dopustili jako vysoce organizovaná zločinecká skupina, která měla i svou tajnou policii a armádu - lidové milice, aby se udržela u moci.

Prvým zločinem komunistů byl násilný puč v roce 1948, ve kterém se pomocí milicí, komunisty prolezlé policie a odborů se zmocnili vlády a okamžitě všechny demokratické orgány státu zrušili a nahradili jmenovanými, které byly plně v jejich moci.

Pak ihned začali se svým terorem. Následující údaje jsou vzaty z deníku Lidové noviny.

Tábory nucených prací

V Československu jich bylo v letech 1948 - 1951 zřízeno sedmatřicet. Zavíraly se do nich bez soudního líčení až na dva roky takzvané politicky nespolehlivé osoby. Ty pak pracovaly v dolech nebo železárnách.


BACHAŘI V ČESKÉM PARLAMENTU

15. listopadu 2008 v 10:08 | MICHAL MALÝ |  POLITIKA
Státní zástupce obžaloval poslance KSČM Josefa Vondrušku ve středu, ale hned v pátek soudce libereckého okresního soudu Pavel Pachner připustil odložení věci. Aniž by do spisu nahlédl.
Poslanec Vondruška byl před časem žalován politickým vězněm Jiřím Wolfem a sněmovna poslance zbavila imunity. Podle obžaloby J. Vondruška měl v letech 1979-1980 jako příslušník Útvaru Sboru nápravné výchovy ČSR v Nápravně-výchovném ústavu Minkovice opakovaně Jiřího Wolfa tlouci a kopat tak, že dodnes trpí trvalými následky. V současné době se poslanec Vondruška díky kauze cítí dle vlastních slov jako major Zeman.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který předložil státnímu zástupci spisový materiál s návrhem na podání obžaloby letos v květnu tento materiál, po vrácení státním zástupcem na policii doplnil o další důkazy. Vzhledem k tomu, že státní zástupce po doplnění důkazních materiálů dospěl k přesvědčení, že došlo ke spáchání trestného činu. Za povšimnutí stojí některé odpovědi poslance Vondrušky v rozhovoru s redaktorem iDnes:

KAM SE ODS (NE)VRACÍ

13. listopadu 2008 v 17:29 | MIROSLAV MACEK |  POLITIKA
V sobotním Zápisníku v MfD mne Josef Chuchma vyzval, abych vysvětlil pojem "návrat ke kořenům ODS", který jsem použil v jednom ze svých textů.

Tady je moje odpověď.
ODS byla založena jako nezbytné a nutné protizávaží tehdy převládajících tendencí hledání nových "třetích cest". A to jak tendencí formálních (Strany jsou pro straníky, forum pro všechny, abych připomenul tehdejší hlavní heslo), tak obsahových (nepolitická politika, snaha navázat na reformní socialismus let šedesátých, odmítání pravolevého vidění světa a hlásání konce pravice a levice v politice, kategorické odmítání tržních principů v ekonomice atd.).

Pro schopné a sebevědomé Do vínku si proto dala předsevzetí být klasickou politickou stranou s klasickou strukturou a jejím hlavním programem byla obnova tržního hospodářství a demokracie západního typu. Cílovou voličskou skupinou se pak zákonitě stala obnovující se a nově vznikající střední třída.

PROČ BYCH SE MĚL STYDĚT ZA SVÉHO PRESIDENTA ?

13. listopadu 2008 v 17:14 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Václav Klaus je po celou dobu svého působení ve vrcholné politice lakmusovým papírkem veřejného mínění. Má velkou skupinu obdivovatelů, na druhé straně pak ještě větší dav zarytých nepřátel. Málokdo dokáže vybalancovat jeho názorovou kontinuitu a přímočarost tak, aby vnímal jeho myšlenky s realistickým nadhledem a v intencích všech souvislostí.
V posledních dnech zacloumala egy eurohujerů, ekovyděračů i obyčejných "Klausmindráků" jeho návštěva Irska a obzvláště pak, že si zde dovolil povečeřet s odpůrcem Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym a pronést několik málo vět, nezapadajících do všeobecného trendu evropského socialisticko-zeleného superstátu.

Okamžitě se jako vosy vyrojili různí "ochránci dobrých mravů", aby svým zásadním odsouzením tohoto, údajně politicky nehorázného, aktu, pofoukali bebíčko úředníkům z Bruselu. Z presidenta naší republiky ve svých vyjádřeních udělali nedostudovaného, senilního a pologramotného hlupáka bez jakéhokoliv rozhledu, který naprosto nechápe potřeby sjednocených Evropanů.

ŠOFÉRSKÉ HLÁŠKY

13. listopadu 2008 v 16:47 | TOMÁŠ JAVORSKÝ |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
... výcuc z nejlepších hlášek, posbíraných z komunikace na trase dispečer - řidič.
Řidič: Po vykládce v GB chci domů. OK?
Dispečer: Z Anglie přímo do Čech to většinou nejde, to víš.
Řidič: Když to jde tam, musí to jít i ven. To chce praxi nebo snahu.
Dispečer: Zubní pasta jde taky dobře ven, ale zkus jí dostat zpět do tuby.

Ř: Byli tady za mnou z klubu osamělých mužů Německa, prý jestli jim tady budu přes vánoční svátky za pochvu? Co jim mám říci?
D: Vzkažte mužům z pánského klubu, že vagínu musejí hledat jinde. Nažhavte proudové motory a vyražte k domovu.

D: Nerad ruším v bohulibé činnosti, Vaše vysokoblahorodí, ale zákazník vznáší neskromný dotaz, kdy Vás můžeme očekávat na vykládce?
Ř: Pane, já si o Vás myslel, že umíte počítat. Jsem v Lyonu, zbývá mi 6hod jízdy, končím na Aachenu. 1000km za 10hod?
D: Počítat neumím, ze školy mě vyhodili za nesociální cítění s Romy.

NÁVRAT SOCIALISMU JE ZCELA REÁLNÝ

12. listopadu 2008 v 16:20 | IVO VAŠÍČEK |  POLITIKA
ČSSR bylo do r. 1989 řízeno komunistickou státostranou. Centrálně plánovaná ekonomika byla stabilní, ale málo výkonná. Komunistický management dovolil občanům a firmám spotřebu pouze takového množství zdrojů, jaké dokázali vytvořit. Množství dovezeného zboží bylo limitováno. Odvozovalo se od výsledků exportu.
Právo na práci bylo v podstatě povinností chodit do práce. Nechodit do práce bylo trestným činem. Všichni občané měli garantovaný příjem. Průměrní a podprůměrní lidé se měli relativně dobře, i když si toho nevážili. Úspěch elit byl podmíněn loajalitou ke komunistické straně. Střední vrstva prakticky neexistovala, jedinou výjimkou byla šedá sféra ekonomiky. Koruna československá byla uměle nadhodnocena, aby v ČSSR nebylo pro cizince vše příliš levné (ono bylo i tak). Rozdíl mezi reálným a umělým kursem koruny vytvářel ideální prostor pro černou směnu měn (veksláci).
Životní úroveň obyvatel rostla, ale mnohem pomaleji než u západních sousedů. Nízká výkonnost ekonomiky způsobovala nedostatek zboží i investic. Budování infrastruktury za západem také výrazně zaostávalo.
Systém v podstatě fungoval, ale nedokázal konkurovat "západu". Zabránit pronikání informací ze zahraničí, se komunistickému režimu nemohlo podařit. Obyvatelstvo vidělo západní turisty a jejich auta a oblečení. Způsob života na západě byl patrný i s filmů které k nám občas pronikly. Lidé vracející se zpoza železné opony také ledacos vyprávěli. Hmatatelný rozdíl mezi domácí a západní úrovní byl vidět v Tuzexech.

MILAN KNÍŘÁK: STRANA, KTERÁ SE TŘESE JAKO RATLÍK, NIKDY NEMŮŽE VYHRÁT !

10. listopadu 2008 v 16:02 | IVANA HASLINGEROVÁ |  POLITIKA
Rozhovor s Milanem Knížákem pro Fragmenty.cz:

Blíží se konec osmičkového roku a potvrdilo se pravidlo, že osmičky přinášejí našemu národu neštěstí. Po dvaceti letech se dostali opět chybami našich pravicových politiků do řízení země komunisté. Situace je tak vážná a nepřehledná, že ani sami pravicoví politici o ní nechtějí hovořit. Čekají na výsledky Kongresu ODS jako na Godota. Každý zakuklený do svých problémů. Jedni se bojí, kdy je premiér vyhodí, jiní bojují zase o jeho místo předsedy strany a každý přičítá neúspěch něčemu jinému. Proto jsme se rozhodli zeptat se na to, co si myslí o současné politické situaci, nepolitika, ale člověka nadmíru povolaného, na jehož slova zatím vždy došlo jako na slova bájné Sybilly, generálního ředitele Národní galerie, profesora Milana Knížáka. A pan profesor nezklamal. Jen jsme si říkali, že je škoda, že nemůže jako nečlen ODS kandidovat na jejího předsedu. Rozhodně by někoho jeho formátu do čela potřebovala, aby zamezila, pokud je to ještě vůbec možné, nové národní tragédii - návratu komunismu k moci po příštích volbách. Zde jsou jeho postřehy:

Vadí mi, že jdeme doleva. Speciálně u nás, kdy jsme se tak vehementně postavili v listopadu 1989 proti komunismu, mi spolupráce s komunisty připadá přímo nestoudná. Něco by se nemělo stát.

RUDÝ PARADOX

10. listopadu 2008 v 5:40 | JOSEF HEJNA |  POLITIKA

Předsedá té straně udavač okresního formátu. Vypracoval se, za podpory demokratických stran, na poměrně vysokou státní funkci. A jeho soudruzi se odvolávají často na vůli lidu, vládli by rádi pomocí referend.

Škoda, že se neptali nás, lidu, když zvali a schvalovali "bratrskou pomoc". Škoda, že demonstrace, které byly referendy sui generis, nechávali rozhánět vodními děly a zdivočelými psy. Škoda, že nevyhlásili referendum na to, zda tady má ožralá soldateska zůstat "na věčné časy a nikdy jinak" jak to soudruzi měli v programu. Škoda, že se nás v referendu nezeptali, jak se nám líbí ta vláda podprůměru, kterou jejich normalizace nastolila. Teď křičí, že radar v Brdech je narušení suverenity. A volají po referendu. Když už se za naše peníze snad podařilo odstranit největší škody po "bratrských armádách". Pokud jsou komunisté vnímáni jako demokraté, není to jejich zásluha. Je to selhání ostatních politických elit. Pokud tedy to elity jsou…

OPRAVDU ORIGINÁLNÍ DÁREK K VÝROČÍ 17. LISTOPADU

8. listopadu 2008 v 5:41 | BRONISLAV ŠIMONÍK |  POLITIKA
připravila občanům ČSSD po krajských volbách.

Sotva naše demokracie jen o rok překročila plnoletost a na obzoru se rýsuje když už ne její konec tak přinejmenším silné ohrožení. To co se zdálo ještě před několika lety jako nemyslitelné, stává se skutečností. Komunisté se opět vrací ke kormidlu. Ne proto, že by byli úspěšní ve volbách, ale proto, že současné vedení ČSSD se ve své honbě za mocí (zatím jen v krajích) nezastaví před ničím.

Ještě nikdy v polistopadové historii nepanovala v naší politice tak nesmiřitelná nenávist. Nikdy ještě žádná strana tak bezohledně neprosazovala své politické priority jako to dnes činí ČSSD. Zatím vždy, až do nástupu Jiřího Paroubka a jeho nohsledů se dokázaly demokratické strany, ač stály na opačných stranách politického spektra, dohodnout tak, aby dokázaly udržet komunisty v bezpečné vzdálenosti od moci.