NAHNAT KOMUNISTY A JEJICH FANKLUB POVINNĚ DO KINA

24. října 2008 v 5:42 | JAN ZIEGLER |  KULTURA

Byl to asi nejlepší film, který jsem v poslední době viděl. Katyň od režiséra Andreje Wajdy nemá chybu, přesvědčivě ukazuje hrůzovlády obou totalitních režimů, nacistického a komunistického. V rámci převýchovných akcí by rudokožci měli toto skvostné dílo - důkaz jejich zločinů - vidět povinně.
Geniální začátek filmu, most nad řekou a najednou z obou stran se na něm srážejí lidé. Jedni křičí "Kam jdete, za námi jsou Němci," druzí jim odpovídali: "Utíkáme, protože Rusové přepadli Polsko." Strhujícím způsobem vystižena situace pokořeného národa.

Znovu se ukázalo, že nacionální socialismus byl stejné zlo jako socialismus marxistické provenience. Podmínky k životu na územích okupovaných Německem a Sovětským svazem byly srovnatelné, deptaní Poláci v obou případech bojovali o holé přežití. Sovětští bolševici likvidovali své protivníky stejně bezohledně jako nacisté.

Filmová scéna, kdy manželka důstojníka, který byl zajat Rusy, musela i se svoji malou dcerou odjet ze sovětské okupační zóny do vyhnanství, má reálný podklad. Takových případů byly ve skutečnosti tisíce. Obě cestovaly v dobytčácích někam na Sibiř ve srovnatelných podmínkách jako Židé do Osvětimi. Lidé, které si bolševici vytipovali jako třídní nepřátele, neměli nárok se deportacím vyhnout.Ve filmu byl ukázán i osud polské rodiny, kdy otce - vysokoškolského profesora zavraždili nacisté v koncentráku v Sachenhausenu, syna důstojníka pak bolševici v Katyni. Když se nad tím člověk zamyslí, tak oba diktátorské režimy sledovaly jeden cíl, zlikvidovat polskou inteligenci. Vždyť mezi zajatými polskými důstojníky převažovali tzv. záložáci, tedy v civilu lékaři, vědci, inženýři, učitelé apod. Působivý je závěr filmu ve kterém je ukázána masová vražda polských zajatců bolševickou sebrankou.

K vidění jsou i další důkazy komunistických zrůdností, například v poválečném Polsku bylo běžné, že rudá lůza ničila na hřbitovech náhrobky, na kterých bylo napsáno, že dotyčný umřel v roce 1940 v Katyni. To bylo nepřípustné, protože to odporovalo oficiální lži o tom, že vraždu polských důstojníků mají na svědomí nacisté.

Němci museli po válce povinně shlédnout filmy ukazující nacistické válečné zločiny a absolvovat exkurze do koncentráků. To bylo správné. Rudé bych proto pro změnu nechal shlédnout tento film, a dále bych jim dopřál návštěvu Jáchymova, Bytízu, Gulagů a podobně. Na škodu by to určitě také nebylo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama