NOVA PO BOLŠEVICKU, MF PO SVAZÁCKU

15. září 2008 v 16:40 | PETR ŠTĚPÁNEK |  POLITIKA
Bolševici to dělali kupříkladu takhle: nastrčili volavku-převaděče, posunuli státní hranici a nebožáka, který jim na to skočil, lapli za nezákonné opuštění republiky. TV Nova to udělala takhle: do vířivky nastrčila volavku Tlustého a se skrytou kamerou čekala, až na to skočí předseda vlády Topolánek nebo někdo z jeho okolí.
Všechny, které takové srovnání pohoršuje, prosím, aby napřed počítali do deseti a pak se nad tím znovu zamysleli. Ano, kulisy jsou jiné, ale princip - princip provokace - je stejný. Překvapivě podobné je i pokračování. V padesátých letech pak toho nachytaného zavřeli za něco, co vlastně neudělal. Jen to udělat chtěl. Obdobné je to dnes s Janem Moravou. Co vlastně udělal? Neodolal pokušení vlastnit fotky obtloustlého Tlustého a nechal se na letišti vyfotit se svojí kamarádkou. Ale je to vyděrač, jak o něm bezostyšně v novinách píší? Ano, možná by někoho vydíral. Možná také ne. Nevíme.

Statečný detektiv s dýmkou Kroupa svoje šmírování před vyvrcholením zinscenovaného příběhu kupodivu utnul. Proč? O tom můžeme spekulovat zase my. Že by na Nově pospíchali, aby vyprovokovanou aférou stihli ovlivnit sjezd Strany zelených? Nebo potřebovali cinknout blížící se volby, koneckonců obdobně jako se v posledních letech pokaždé? Také nevíme. Nechci obhajovat morální poklesek poslance Moravy. Jen mi ten výsledek zinscenované provokace a více než půlročního estébáckého fízlování se skrytou kamerou připadá žalostný.
Tohle má být ten exemplární případ zkaženosti české politiky? Kde byli neohrožení investigativci s dýmkou, když socanský holobrádek v roli ministra vnitra zřizoval za účelem sběru materiálu na politické soupeře speciální policejní týmy? Kde byli stateční novináři, když se sprostými podezřelými létaly nad republikou vrtulníky a političtí protivníci slídili Topolánkovi na účtech? Kde byli, když si Gross nainstaloval Antla do Telecomu a roztrhnul se pytel s odposlechy? Kde byli pátrači a analytici z MF Dnes, když ve zmanipulované novácké arbitráži vyletělo komínem více než 10 miliard korun? Má cenu pokračovat? Ani nepípli, spíš si přiložili polínko. A teď se tady naparují s Moravou!
Nad problematickou metodou reportáže Natvrdo se pozastavuje řada publicistů. Jsou mezi nimi tak rozdílní lidé jako třeba Miroslav Macek (zde), Marek Švehla (Respekt - zde), Jaroslav Spurný (LN - zde), Jana Dědečková (Virtually - zde), Bohumil Doležal (LN - zde), Václav Žák (Listy - zde), Petr Adler (Neviditelný pes - zde), Jiří Wagner (Neviditelný pes - zde) či Tomáš Němeček a Petr Kamberský (HN - zde). Společným jmenovatelem jejich textů je přesvědčení, že špinavé metody politiky nelze napravovat ještě špinavějšími metodami publicistickými.
Novinářům z MF Dnes to přesto nebrání hájit Kroupovu zinscenovanou provokaci s nadšením nikoli nepodobným tomu, jež pamatujeme z dob, kdy Mladá fronta ještě byla tiskovým orgánem Československého (resp. Socialistického) svazu mládeže. Až si člověk klade otázku, zda je to jen věkem nedávno odrostlých pubescentů, kteří MF Dnes vedou. Ano, myslím pana šéfredaktora Čásenského, který se za Kroupovu estébáckou metodu opakovaně bije s nevšedním zanícením, a především jeho zástupce Musila. Nechť mi pan zástupce promine, ale jeho spravedlivé rozhořčení, že tak jasnou věc nevidí všichni ostatním stejně jako on, vzbuzuje podezření, zdali svůj zapálený příspěvek snad nesepisoval přímo v modré svazácké košili.
A nebo se mýlím, protože ve skutečnosti jde jako obvykle o peníze až na prvním místě (zde)?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama