VOLBY JSOU TU: SLIBTE TŘEBA 15. DŮCHOD

26. srpna 2008 v 8:38 | KAREL STIEGERWALD |  POLITIKA
Strany, a nejen ty vládní, se často předhánějí v tom, jak podplatit před volbami důchodce. Důchodci si rádi přídavky vezmou. Hloupý, kdo nebere, když hloupý dává. Ale ve volbách většinou nehlasují tak, jak si rozdávající přeje. Nyní ČSSD, před všemi budoucími volbami, slibuje třináctý důchod. Ale až po volbách, a jen když vyhrajou.
Však kdyby nevyhráli, rozdávat ze státní kasy by nejspíš nemohli. Jdou na to správně, mazaně, ale moc při zdi. Důchod navíc potěší každého. Dva důchody navíc by potěšily dvojnásob. ČSSD jsou troškaři, mohli třeba slíbit, že každý bude mít nárok na nové lidové auto za devadesát tisíc. Nebo porodné půl milionu. Pohřebné a sňatečné milion.
Socialisti protrhli bariéru předvolebních slibů první. To není výhodné. Pravice by mohla slíbit tři důchody navíc. ČSSD by musela flekovat: Čtyři důchody! Pravice: Pět důchodů. He, he. Spisovatel Hašek navrhoval univerzální: Co vám slíbí konkurence, to vám slíbím taky. Blbství takových slibů tak zneškodnil. Blázni se přesto ze slibů radují. Ostatní vědí, že po volbách se sliby rozplynou.

ČSSD se chová, jako by lidé byli zcela dementní a pamatovali si jen minulý rok života. Ale je typ voliče, který si skutečně nepamatuje nic, hubu má otevřenou a volá: Naval prachy, vládo. Těm jsou předvolební sliby určeny.
Ostatní by měli bádat ne o tom, jak je příští předpokládaná vláda dodatečně za volby zkorumpuje, nýbrž o tom, co užitečného příští vláda slibuje zavést. Vládnout totiž neznamená vybírat daně a rozdávat prachy. I když je to pro některé politiky nejspolehlivější cesta k moci. K moci, nebo do propasti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama