PRO BLBEČKY SE CHE GUEVAROU NA TRIČKU

19. srpna 2008 v 6:37 | MILAN BRABEC |  POLITIKA
Vždycky mě zamrazí, když potkám na ulici náctiletou hippie/alterna­tivní/punkovou dívčinu či chlapce, jimž se na hrudi skvěje přísně sympatická podobizna Che. Copak neví, že to byl odporný bolševický vrah? Není to děsivé, kam až může lidi dovést víra v odlištěné ideály?
Aureolu romantického rebela, jež se kolem Che Guevary ještě pořád vznáší, nechápu. Přemýšlel jsem, co těm lidem nezabrání, aby si triko s komunistickým vrahem na sebe vzali. Svým oděvem člověk přece vyjadřuje své postavení ve společnosti, příslušnost k určité skupině či subkultuře. Nebo jím přímo vyjadřuje nějaký názor, v případě obrázků či nápisů zcela jednoznačně. A obléknu-li si něco, pak si za tím stojím, není mi to přece jedno.
Já jsem také v sedmnácti poslouchal Sex Pistols. Ale dát si taková nihilistická paka na triko, to už na mě bylo příliš, a už vůbec jsem nesdílel levicově-anarchistické názory. Byla to jen hudba a možnost, jak se vyřádit, mladistvě si zabouřit. Nic více. Už tehdy jsem byl zarputilý přívrženec volného trhu a osobní svobody (ovšem svobody se zodpovědností, nikoli bez ní, jak by si to představovali anarchisté), čili liberál v neamerickém slova smyslu (dnes už jsem spíše konzervativec, inu stárnu).

Jako první důvod "odívání se do Che Guevary" mi přišla hloupost. Ubohá, nepřemýšlivá ignorance. I člověk s minimem informací musí přece aspoň tušit, že Guevara nebyl bezúhonný. (Jak to vypadá na Kubě, ví každý. Jakým člověkemasi tak mohl být spolupracovník El Commandanta, který mu pomáhal přivést Kubu k dnešní totální bídě a útlaku?) Ale přesto si triko s ním obleče, protože to byl ňákej hustej kolík, prostě rebel, vole. Nějak to neřeší, asi je to in, prostě móda. Smutné. Nezbývá si o nich myslet nic jiného, než že to jsou blbečci a ignoranti. Protože přesně to totiž svým oděvem dávají najevo.
Těm, kteří za ně nechtějí být považováni, doporučuji tento článek Jefima Fištejna na Neviditelném psovi. Nestačí?
Někomu asi pořád ne. Což je ještě smutnější - existují totiž lidé, kteří na rozdíl od těch prvních nosí Che Guevaru z rozmaru, nevědomosti a ignorance, ale protože mu věří. Idealisté. Ti, co to myslí dobře. Ti, co to zlé, co Guevara udělal, vytěsní a z bolševického zločineckého bahna si vypreparují čistý idol. Zůstane jen mužný hrdina toužící po spravedlnosti. Vlastně jen ten obrázek na tričku.
Vytěsní to zlé a uctívají ikonu, obrázek. Své představy, které do něj projektují. Lidé jako spisovatel Pavel Kohout, o němž pojednává Mírův článek hned vedle na stránce. Člověk nevidí, co vidět nechce. Nevěří tomu, čemu věřit nechce.
Jako řadoví Němci, Češi, Poláci a ostatní obyvatelé Třetí říše a jejích podrobených území "nevěděli" o vyhlazování Židů, přestože na nádražích jejich měst třeba i několik dní stály páchnoucí a kvílející vagony přecpané lidmi, jimž bylo odepřeno být lidskými bytostmi. Stejně jako "poctiví komunisté", kteří to v 60. letech "mysleli dobře" a prý nevěděli o zvěrstvech 50. let.
Psychologové a psychiatrové na toto téma nepochybně vypracovali mnoho studií, ale toto je část lidské duše, kterou asi nebude nikdy možné zcela postihnout a vysvětlit. Na lidské povaze je to jedna z nejděsivějších věcí. Jak někdo dokáže nevidět. Jak si někdo dokáže vnitřně odůvodnit, že je správné zabít dítě, plačícího malého drobečka, který za nic nemůže? Zabít souseda, se kterým předtím léta popíjel vedle v hospodě, jen proto, že vyznává jinou víru nebo mluví jiným jazykem? Že je správné ve jménu ideálu přestat vidět člověka, zapomenou na spravedlnost, soucit.
A že jich takových na světě je. Někteří jsou ubožáci pro smích. Jiní jsou hovada opovrhovaná většinou lidí. Ale další jsou doma uctíváni, protože ostatní sdílejí jejich ideály.
Neříkám, že víra je špatná věc. Člověk něčemu nejspíše věřit musí. Jenže zároveň musí i pochybovat. Protože jedině tak může zůstat člověkem.
PS (5.8.): Uvěř, a vyrovnáš se opravdu se vším…. Zde je pro jistotu text pro ty, kteří čirou náhodou netuší, o co se jedná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eclipse Eclipse | Web | 19. srpna 2008 v 6:51 | Reagovat

Naprosto souhlas! Nemůžu nic jiného než Ti vyseknout hlubokou poklonu, jelikož mě to štve tak jak Tebe. A taky mě štvou náctileté ideály jako Kontrafkt, Tokio Hotel atp. a styly jako EMO, ale to už jsme v jiné kapitole... :-)

2 kokod kokod | 20. srpna 2008 v 12:22 | Reagovat

to jste tý svobodě dali pěkně na frak... ještě diktovat co má kdo nosit... možná pravičáci ale bolševici jako prase...

3 to by vás zajímalo to by vás zajímalo | 15. června 2012 v 22:37 | Reagovat

Hele jako každej může uznávat co chce ... a vy kteří tu píšete že je to nějaka hovadina nosit triko s Che Guevarou je každýho věc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama