POLITUJME GROSSE. SNAD PAK UŽ BUDE ZTICHA

25. srpna 2008 v 5:53 | JINDŘICH ŠÍDLO |  POLITIKA
Můj kamarád Martin Kontra z Respektu přišel před deseti lety ze schůzky se Stanislavem Grossem, tehdy místopředsedou sněmovny a šéfem poslanců ČSSD. "Hele, mě to normálně uráží," spustil najednou. "To je chlápek, co by ses s nim na gymplu prostě nebavil a v hospodě bys ho za chvíli vyhodil od stolu. Vždyť on je stejně starej jak já, ale ty vole, co říká!!!! A já na něj koukám a ptám se úplně vážně, ano, pane místopředsedo, a jaký je váš názor na..."
Přesně! Přesně!!! Vždycky, když "Stanley" Gross někde promluví, zmocní se mě pocit příšerné trapnosti. Naposledy v sobotních Lidovkách. Renata Kalenská se snažila, co mohla, ale s tím chlapem nic nenaděláte. (I když pár přesnějších otázek na celý ten jeho úžasný obchod by rozhovoru neuškodilo.)

"Chtěl jsem se postavit na vlastní nohy. A mám-li se postavit na vlastní nohy, tak pak si na tu nohu nemohu uvázat kouli v podobě omezení, které mají politicky aktivní představitelé." Cože? Tak expremiér se potřeboval v osmatřiceti postavit na vlastní nohy, jo? Poté, co byl patnáct let v politice?A během té doby ho na nohách držel kdo? Já bych možná věděl, ale Gross je právník, za tenhle blog si nesu odpovědnost sám a zrovna jsem neměl tu kliku a náhodou mi na účtu nepřistálo sto milionů jako Stanleymu, investorovi roku 2007.
Když to čtete, skoro byste ho politovali. "Zapomíná se na jednu věc: Já jsem byl jeden z mála - možná jediný - z vrcholných politiků, kteří jsou v aktivním věku, kdo po odchodu z politiky nedostal nějakou trafiku. Já neodešel do státní nebo polostátní firmy nebo do diplomacie. Prostě jsem si řekl, že nic takového nechci." Do diplomacie? Jakým jazykem by tam Gross chtěl mluvit? Do státní nebo polostátní firmy? No asi nebylo místo, když Tvrdíka uplacíroval do ČSA a Kadlece do Čepra (a že to byly úspěchy).
Gross má v jednom pravdu: fakt není normální, aby premiéři v civilizovaných zemích odcházeli jako koncipienti do advokátní kanceláře. Když Gross poslal Vladimíra Špidlu do Bruselu jako eurokomisaře (to asi myslí tou "trafikou"), mělo to aspoň nějakou úroveň. Jenže Špidla taky neodcházel proto, že nedokázal vysvětlit, kde vzal milion na byt nebo proto, že by jeho žena podnikala s majitelkou bordelu. (Mimochodem, pasáž z rozhovoru, kde Gross vysvětluje, že se od Libuše Barkové distancoval, aby vzápětí přiznal, že se s ní dodnes stýká, patří k vrcholům jeho intelektuální tvorby - a že je s čím soupeřit).
Vlastně mám jedinou prosbu - ať už Gross nikde nic neříká, nedává rozhovory a užívá miliony ("Ta Florida byla za jedenáct milionů a něco," pronese spokojeně o svém bytě v růžovém paneláku u Miami - no tak to gratulujeme.) A ať je rád, že žije zrovna v téhle zemi, kde se mohl stát premiérem a pak se "postavit na vlastní nohy". My na něj milosrdně zapomeneme, nic lepšího se s Grossem už stejně dělat nedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama