CHLÉB A HRY, ANEB BYLI ŘÍMŠTÍ CÍSAŠI SOCANI?

10. srpna 2008 v 6:48 | JAN ŠVARC |  POLITIKA
Dejte masám nažrat a poté nějakou bezduchou zábavu a budou vás podporovat i kdyby jste byl pekelník rohatý.
Opravdu to není Paroubkův vynález, to jen soudruzi přebrali letitý vynález starořímských císařů. Masa potřebuje mít plný žaludek a masa touží po bezduché zábavě, případně po krvi, že... Pak dá vládnoucím pokoj. Místo rozdávání chleba ovšem dnešní socialisté vymysleli sociání dávky. Byl to bezesporu geniální tah. Masa si může vybrat, zda naplní břich svůj chlebem, nebo rumem, případně naplní břich výherního automatu. Kombinovat se to dá jakkoli. Úlohu gladiátorských zápasů převzal fotbal, jiné sporty všeho druhu, případně telenovely pro něžnější část lidstva. Pokud se dychtí po krvi, vyrobí se třídní nepřítel (rozumněj kapitalista, neboli vrah z wallstreetu) a udělá se nějaká revoluce. Joo, římští císaři to měli docela promakané, sem tam jim to i fungovalo, pokud jim ovšem v palici nehráblo úplně, čehož je zářným příkladem poeta Nero, případně šikulka Caligula.
Ti pravičáci to určitě nemají v hlavě v pořádku. Chtěli by, aby se lidé živili vlastní prací, fujtajbl.... Nechtějí jim dávat chléb, tedy vlastně dávky, úplně zadarmo. Ó ty božská prostoto. Copak si sakra myslí, že s tímhle programem se dají vyhrát volby? Masu nezajímá státní dluh, masu nezajímá hospodářská prosperita. Masa chce jen žrát a koukat na novodobé gladiátorské hry. Masa také nechce vidět, že někdo se má lépe než ona. Nic z toho jim ti zlí pravičáci neslíbí. Takže po příštích volbách nás nejspíš čeká opět soudruh Paroubek.

Ono těch paralel je vlastně ještě více. Caligula jmenoval svého koně senátorem, Paroubek přivedl do parlamentu dr. Rátha. Kůň sice nejspíš příliš do ničeho nekecal, ale myšlenková pestrost bude u obou zmíněných zoologických exemplářů asi tak stejná. Akorát nevím, zda Caligulův kůň byl také bigamista. Caligula se nakonec úplně zbláznil, rozfofroval veškeré státní finance a založil státní bordel. U Paroubka to mělo obdobný průběh, pouze charakter státního bordelu byl malinko jiný...... Ale jinak, lautr to samé. Zblázněného Caligulu zavraždila nakonec jeho vlastní stráž. U nás žádné pretoriány, kteří by obdobnou práci odvedli, bohužel nemáme, tudíž se s Paroubkem asi budeme vídat v české kotlině i nadále.
Prostě je to jasné, Paroubek se zhlédl v římských dobách, kdy císaři byli pravidelně senátem vyhlašováni za bohy. Většinou až po smrti, ale to lze zajisté lehce změnit, že ano. Stačí jedno sněmovní usnesení. Pamatujete na Paroubkův legendární výrok: "Já vycházím z toho, že mám něco jako poslání. A o tom jsem nikdy nepochyboval. Poslání. To znamená možná od nějaké nejvyšší bytosti."? Odtud je k vyhlášení za boha přece už jen kousíček. Jen doufejme, že po Caligulovi se Paroubek nezamiluje i do představy, že je císař Nero. Především nevím, zda bychom přežili jeho něžný zpěv a hru na loutnu, ale hlavně, Nero nechal vypálit Řím...............
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama