ZAHUBÍ RADAR PAROUBKA ?

29. července 2008 v 6:06 | MILAN BRABEC |  POLITIKA
Smlouva o umístění americké radarové základny v ČR je podepsána. Navzdory všem "humanistům", populistickým postbolševikům a ruským generálům hrozícím raketovými útoky. Díkybohu.

Okolnosti podpisu smlouvy byly značně bouřlivé. Alespoň podle našich největších dvou televizích, které podpis suše konstatovaly, aby následně dlouhé minuty reportáží věnovaly aktivitám jeho odpůrců. Proradarové hladovkáře televize samozřejmě pominuly. Na Nově se pak dále vyžívali opakovanými záběry rajčete vrženého nějakým frustrátem na ministra zahraničí a obzvláště vstup se třemi strejci z Trokavce na Nově byl dojemný a připomněl mi pořad, který ČT24 vysílá před Událostmi.
Tím to ovšem ještě nekončilo. Paroubkovi nohsledi, pravděpodobně ve snaze zavděčit se svému vůdci, pozvali na tiskovou konferenci do Lidového domu ruského generála Jevgenije Bužinského, který zaperlil několika výroky o bombardování. Ujistil Čechy, že nás Rusko bombardovat nebude (fakt díky!) a zdůraznil, že Rusko od 2. světové války nikoho bombardovalo (Freud by měl radost, krásná ukázka vytěsňování - tentokrát sovětského průseru v Afghánistánu nebo sovětských pilotů bojujících proti Američanům v korejské válce nebo proti Izraelcům v řadách egyptské armády).
Ovšem přítomnost ruského generála v Lidovém domě byla moc i na vůdce skorobolševiků Jiřího Paroubka, který asi kvůli tomu při telemostu z Izraele v Událostech, komentářích vypadal a promlouval, jako by na něj zpoza kamery mířil kalašnikovem únosce z Hizballáhu či jiné proíránské bojůvky. Vicepremiéra Alexandra Vondru, který trefně poznamenal, že to díky generálovi vypadá, jako by ČSSD řídila ruská rozvědka, nazval opilcem. A když se dnes v MF DNES objevila zpráva, že Írán otestoval rakety, které skutečně dolétnou do Evropy, nebránilo mu to tvrdošíjně opakovat, že íránské rakety neznamenají hrozbu.
Začínám mít pocit, že se americký radar postupně stane Paroubkovou zhoubou. Jediný důvod, proč proti němu je, jsou průzkumy veřejného mínění. Jinak - a o tom jsem přesvědčen - je mu nějaký radar úplně ukradený. Protože mu jde jen o to zase zasednout do premiérského křesla. Americký radar se zdál být vhodným opozičním tématem, jenže to začíná vypadat, že si ČSSD se svým fundamentálním odporem vůči němu příšerně naběhla. Protože tady nejde o několik procentních bodů daňové kvóty či pár stovek k přídavkům nebo důchodům, o které ČSSD může bojovat do krve, ale také může ustoupit a politicky to vyobchodovat za něco jiného. Rozhodování o radaru znamená, že stojíme na křižovatce mezi Východem a Západem a vybíráme si, kam vykročíme.
ČSSD se ale v této tak závažné věci vymezila tak zásadním způsobem, že ze svých stanovisek už ustoupit nemůže a vykročit může jedině východním směrem. Zašla tak daleko, že se znemožnila ruským generálem ve svém sídle. Lidem, kteří ve většině na Rusy nevzpomínají v dobrém, dala hrozivý signál, kam že to bude směřovat její zahraniční politika. Omílaná tvrzení, že radar nepotřebujeme, začínají být poněkud nahnutá (asi v duchu své politiky "po nás potopa" spoléhali, že Írán ty rakety zvládne opravdu až za pár let a hrozba tudíž nebude alespoň po dobu jejich vlády aktuální a nebude ji nutné řešit). A dost možná, že ani protiradarová podpora veřejnosti nevydrží - z internetových anket na iDNES.cz, Lidovky.cz a Reflex.cz mám alespoň takový pocit. Je sice matný, ale poměrně intenzivní, ale zdá se mi, že v předchozích anketách na téma radar přece jen hlasovalo proto více lidí než nyní. Doložit to bohužel nemůžu, navíc jsou to jen ankety, a proto budu obzvláště zvědav na další průzkumy veřejného mínění.
Nicméně jsem přesvědčen, že se lidé s radarem smíří. Sice je nyní "lid" (jak s oblibou říká Paroubek) poněkud hysterický (resp. hysterická je lůza, co ji ukazují televize na demonstracích), ale časem se uklidní. Lidem dojde, že americký voják není totéž, co ruský mužik nebo ve vodce naložený bolševický zupák, a že mít na svém území základnu USA je přece jen lepší než opět spočinout v náručí ruského medvěda.
Věřím také - a nic jiného než naivní víra to opravdu není - že všichni poslanci ČSSD nejsou korytáři závislí na svém předsedovi, že ne všichni mají v hlavě tak rudě nasráno jako soudruh Zaorálek a že si jich alespoň několik uvědomí, na rozdíl od jejich předsedy, že budoucnost naší země nelze nahlížet jen z hlediska stranické příslušnosti či příštích voleb.
Pokud poslanecká sněmovna smlouvu opravdu schválí, bude to pro Paroubka obrovská rána. Nejenom proto, že se mu nejspíše rozklíží strana, ale protože odpor vůči radaru bude dále neudržitelný. Ani blázen si po volbách nedovolí zrušit smlouvu s Američany a zastavit výstavbu základy, i když teď to horečně slibuje. Vlastními fundamentálními postoji bude zahnán do kouta na neudržitelné pozice a ve chvíli, kdy mu už nezbyde než otočit, se definitivně znevěrohodní.
Nebo je český "lid", tolik domáhající se možnosti projevit svou moudrost v referendu o radaru, tak hloupý, že mu jeho demagogickou a populistickou "politiku", řízenou jen touhou po moci a průzkumy veřejného mínění, bude žrát i nadále?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama