USA JSOU GARANTEM NAŠÍ SVOBODY

10. července 2008 v 6:34 | TOMÁŠ JUBÁNEK |  POLITIKA
Nejnovější reakce Iránu jasně ukazuje, proti komu je radar namířený. "Írán odzkoušel devět raket dlouhého a středního doletu typu země-země. Použita byla i balistická raketa Šaháb-3, která je s to údajně zasáhnout cíl vzdálený až 2000 kilometrů. V případě konfliktu by tak mohl Írán v Evropě ohrozit Rumunsko a další balkánské země "(ČTK).
Není tedy jasné, proč odpůrci radaru pan Tamáš, pan Zaorálek a různí multi-kulti neustále omílají, že radar není namířen proti státům jako Irán a naopak jen ohrožuje vojenské zájmy Ruska - když i na summitu G8 v Tokiu se ruský prezident Medveděv shodl se svým americkým protějškem na názorech ohledně Iránu.

Rusku s celou svou historií celá záležitost s radarem samozřejmě vadí: vadí ji nejenom pro geopolitické ponižování, vadí jí prostě proto, že Ruské národní zájmy nejsou se zájmy našeho prostoru konvergentní.
Nemyslím si, že nás Rusko chce napadnout: to ovšem neznamená, že pouhá přítomnost největšího státu na světě pár set kilometrů východněji od Prahy, který měl, má a bude mít imperiální ambice, není pro ČR dlouhodobým bezpečnostním rizikem. Jedinou zárukou i ochranou do budoucnosti tak zůstává složitá spleť transatlantických vztahů: tu multilaterálního charakteru na bázi NATO, tu bilatelárního - s USA.
Smlouva o radaru je utvrzením těchto vztahů a je v souladu s českými národními zájmy.
Spojené státy jsou naším přítelem a jsou dostatečně daleko od nás, abychom proti nim měli různá rapallovská podezření. Vztahy k USA se vyznačují výbornou historií: USA podporovaly Československo při jeho vzniku, uznaly a podporovaly čs. exilovou vládu v Londýně a celý odboj za druhé světové války (na rozdíl od SSSR, který měl vinou paktu Molotov-Ribbentrop jiné starosti: například co si počít s polskou inteligencí a důstojníky, či jak osídlit Pobaltí), USA se podílely na osvobození ČSR; po válce byl spor ohledně amerického Marshallova plánu prvním signálem československé podřízenosti vůči SSSR.
A byly to právě USA, které se nejsilněji stavěly proti ujařmení států střední a východní Evropy Sovětským Svazem, byly to právě USA, díky nimž vyhasl komunismus, díky nimž jsme nabyli opět svobodu.
Zájmy České republiky a USA nejsou identické (Srbsko-Kosovský problém), avšak z větší části se kryjí. Je to proto, že spolu s nimi jsme součástí euroatlantické civilizace definované parlamentarismem, stejnými kulturními kořeny a podobnou hospodářskou vyspělostí. Čína ani Irán do tohoto prostoru nepatří, Rusko tam být nechce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama