NE ZÁKLADNÁM (ANEB ŠAŠCI POD OCASEM)

31. července 2008 v 15:41 | JAN ŠVARC |  POLITIKA
Pod sochou sv. Václava stojí stan jakési legrační iniciativy "Ne základnám". Normálně myslící člověk by tomu nevěnoval příliš pozornosti, nebýt toho, že údajně velké množství lidí tuto iniciativu podporuje.... Jak je to vlastně možné? A je to tak vůbec? Vždyť u stanu je skoro stále prázdno.
Normálně myslící člověk zprávu o radaru zaregistruje, podepsání smlouvy vezme jako samozřejmost a jako minimální český příspěvek k zachování a obraně euroatlantické civilizace, jejíž jsme součástí. Té civilizace, kde žena nechodí několik metrů za mužem, kde lidé hromadně neoslavují propuštění vraha dětí, té civilizace, která neodstřeluje staleté kulturní památky. Nijak zvlášt ale dál o tom neuvažuje, protože radarová základna nijak nezmění život v České republice, nijak neohrozí naši suverenitu, je prostě jen důsledkem jedné z mnoha mezinárodních smluv a pro běžné fungování ČR bude mít prakticky nulový dopad. Snad jen obyvatelé okolních obcí kolem základny zjistí, že obchody mají najednou větší tržby a zaměstnání na základně rapidně sníží případnou místní nezaměstnanost. Nic jiného se nestane.... Ten, kdo něco ví o radiových vlnách, musí vědět, že neexistuje ani žádné ohrožení zdraví. Z neustále přiložených mobilů na uchu nachytáme záření podstatně více.

Co jsou tedy zač ti klauni na Václavském náměstí? Podívejme se na jejich webové stránky na www.nezakladnam.cz a začne nám svítat. Dozvíme se, kdo iniciativu podporuje, bez komentáře bych nechal následující seznam:

  1. Islámská nadace v Praze
  2. Svaz palestinských studentů
  3. Palestinský klub
  4. Všeobecný svaz muslimských studentů v ČR
  5. Muslimská unie
Pokud by ani toto nestačilo k pochopení této iniciativy, zabrousíme k dalším sympatizantům, uváděným na webu:
- Socialistická solidarita (www.socsol.cz)
Citujme z jejich stránek:
Kapitalismus nedokáže řešit nejzákladnější problémy lidské společnosti či přímo jejich řešení znemožňuje. Tím nejenže brání dalšímu pokroku na cestě ke svobodnější, demokratičtější a sociálně spravedlivější společnosti, nýbrž ohrožuje i samu existenci lidstva. Celá dnešní společnost žije z výsledků práce námezdně pracující většiny obyvatelstva.
Pouze kolektivní převzetí celospolečenského bohatství pracujícími a demokratické plánování, řízení výroby a distribuce jejích výsledků mohou vést k svobodnější, demokratičtější a sociálně spravedlivější společnosti.
Dnešní systém je v principu nereformovatelný. Struktury současného parlamentu, armády, policie a soudní moci byly vytvořeny vládnoucí třídou a jsou konstruovány tak, aby bránily její výlučné postavení.
- Země především (zemepredevsim.ecn.cz)
Zde stačí shlédnou obrázky, uvozující jejich web:

tlapka_pest.gifdolar.jpg

- SOP - Socialistická organizace pracujících (sop.revoluce.info)
Citujme z jejich stránek:
Manifest za světovou revoluci
Celá historie dokazuje, že se kapitalisté nikdy nevzdají svého vlastnictví pokojně - tvrdit něco jiného v éře "šoku a hrůzy" je buď beznadějná naivita nebo vědomý podvod. Je tu jen jedna cesta: jejich aparát státní represe musí být svržen silou. Kapitalistický monopol ozbrojené moci - armády, policie a tajné služby, vězeňský systém, vysocí státní úředníci, soudnictví - musí být rozbit na kusy a nahrazen vládou samotných pracujících.
A to je možné - většina lidstva je schopná svrhnout úzkou menšinu parazitů. Je k tomu třeba masové organizace, jasné strategie a - až udeří rozhodující hodina - odvážné a nekompromisní akce.
- Socialistická alternativa Budoucnost (www.levice.cz)
Citujme z jejich stránek:

Proti diktatuře trhu!

* Zastavit privatizaci státních podniků a státních podílů v nich a umožnit jejich zaměstnancům kontrolu nad jejich hospodařením
* Vyvlastnit majetek všech vlastníků, manažerů a s nimi spřízněných firem, které přivedly privatizované podniky ke krachu
* Zákaz podnikání nekontrolovatelným firmám se sídly v tzv. daňových rájích a vlastnění kont v zemích, které neumožňují exekuci finančních prostředků v bankách
* Aby byla zajištěna společnost, která bude uspokojovat potřeby většiny a ne přinášet zisk vlastníkům a akcionářům, musí pracující převzít kontrolu nad bankami a velkými podniky. Jsme za dělnickou samosprávu a demokracii tak, aby politická a hospodářská moc byla v rukou většiny, jsme za demokratický plán výroby, který zamezí jak chaosu trhu, tak plýtvání zbyrokratizovaného centrálního plánování před rokem 1989.

Ne! NATO a EU!

* Zmrazit výdaje na zbrojení; okamžité vystoupení ČR z NATO a zrušení paktu, okamžité stažení všech vojenských a policejních jednotek ze zahraničních vojenských akcí, vyjma čistě humanitárních složek sloužících místnímu strádajícímu obyvatelstvu (např. nemocnice)
* Ne! Evropě kapitálu - spojení s levicovou, odborovou a sociální opozicí na západě a východě za srovnání životní úrovně a podmínek v celé Evropě, společný postup proti diktatuře nadnárodních koncernů a jejich politice zneužívání levné pracovní síly.

- REVO - organizace revoluční mládeže (www.revo.cz.tc)

Citujme z jejich stránek:
iREVO bojuje za svržení kapitalistických států masami pracujících a chudých. Aby byla zničena skutečná centra kapitalistické moci - armáda, policie a tajné služby - je nutno použít násilí.
Místo nich chceme globální federaci socialistických republik založených na dělnické demokracii. To znamená vládu rad pracujících a sebeobranných organizací pracujících. Tak co? Ani to vám nestačí? Pokud ne, tak jste ztracený případ.... Mě výše uvedený seznam stačí sám o sobě k tomu, abych radarovou základnu našich spojenců podporoval, jak jen mohu. Ani bych nic jiného nemusel o ní vědět......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama