STÁVKA JAKO POLITICKÝ BOJ JINÝMI PROSTŘEDKY

24. června 2008 v 16:10 | JIŘÍ KREJČÍ |  POLITIKA
Tak se naši soudruzi odboráři usnesli, že budou dnes výstražně stávkovat. Proč? Protože se jim nelíbí, jak současná vláda vládne. Jenom by mě zajímalo, co mají zaměstnavatelé a nestávkující občané společného s vládnutím vlády, když její rozhodování nemohou ovlivnit. Já si myslím, že nic. Ovšem soudruzi odboráři budou stávkovat, protože chtějí. Obsadí klidně cizí majetek v domnění, že mají na to obsazení právo, protože bojují za spravedlivou věc. Majitelům způsobí škodu a budou obtěžovat i nestávkující občany ve svém okolí.

Tato stávka přece nemá nic, ale vůbec nic společného se vztahem mezi nimi a jejich zaměstnavateli. Je to stávka proti vládě. Je to svým způsobem určitý druh vzpoury, pokusu o převrat a tedy o svržení politického režimu násilím. Že nebude mít takový efekt. Že současný režim neohrozí. Že bude mít nulový výsledek. Že přinese spíše komický výsledek. To je věc jiná.
Jejich zaměstnavatelé nemají s vládou nic společného, protože nemohou nijak její rozhodnutí ovlivnit. Stejně tak občané, které budou odboráři svojí stávkou obtěžovat. Všichni jsou voliči a tak dali, nebo také nedali, v minulých volbách někomu svůj jediný hlas. Stávkující jistě také volili. Dokonce se můžeme domnívat, že volili ty, kteří nechtějí reformy a třicet korun u doktora. Oni však ty volby nevyhráli. Proto se teď pokoušejí, pomocí stávky, o opravu. A já se ptám: "Je jejich stávka legální?"
Zaslechl jsem, mně neznámého, odborářského předáka, že zcela jasně řekl: "Jakápak legálnost. Když se stávkovalo v listopadu 1989, tak se na legálnost také nikdo neptal. To by se starý režim nepovalil." Pravdu má v tom, že když jde o svržení režimu, tak jde legálnost stranou. Proto se opět ptám: " Jde stávkujícím odborářům o svržení současného režimu? Jde jim opět o nastolení diktatury proletariátu?" Vím, že to jsou z mé strany silná slova, ale jiné vysvětlení pro jejich snahu změnit rozhodování vlády vystoupením na ulici nenacházím.
Tato stávka je stávkou proti vládě, proto je stávkou politickou a politické otázky se v zastupitelské demokracii rozhodují hlasováním. Ano soudruzi, hlasováním ve volbách, kde každý z nás má jen jeden hlas. A po volbách politickým "zápasem" v zastupitelských orgánech. Pokud však jedna z politických stran, tak jako dnes ČSSD, přenese tento zápas z parlamentu na ulici a jako rukojmí si, proti jejich vůli, vezme jiné spoluobčany, potom se staví mimo zákon a měla by být zakázána. Fráze o právu odborů na stávku je pouze zástěrkou politického zločinu, který přenáší politický boj ze zastupitelských orgánů na ulici.
Pravdou je, že takto ostře asi tuto stávku mnoho lidí posuzovat nebude. Většinou si řeknou: "Udělali kravál, nakoupili si a místo krve teklo, jako obvykle, pouze pivo. Všechno to bylo jen jako - tedy výstražné." Jejich političtí vůdcově budou spokojeni s jedním pseudovítězstvím nad vládou. Ale pozor! Nezapomínejme, že zasahováním odborů do politiky se politická rovnováha mění. Někteří najednou mají v ruce více politických trumfů než jiní. Je to stará osvědčená komunistická praxe, po které i dnes naše "demokratická" levice ráda sahá. Těm, co chtějí ovládnout republiku se to hodí. Proto je nutno neustále opakovat: " Tato stávka je velká politická lež!", kdy se pod pláštíkem sociálních práv skrývá pokračování politického boje jinými prostředky. Čeho se socialistům nedaří dosáhnout v parlamentu, to se snaží dobít na ulici. Takovou "politiku" bychom měli brát vážně a tvrdě ji odmítnout, protože už s ní máme své neblahé čtyřicetileté zkušenosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama