PŘED DEVÍTI LETY ZESNUL VÁCLAV BENDA

3. června 2008 v 5:38 | TOMÁŠ JUBÁNEK |  HISTORIE
Devět let je natolik dlouhá doba, že se divím, nestalo-li se to vlastně včera. Václav Benda zemřel 2.června 1999. Ještě nyní tuto zprávu cítím jako nepříjemnou novinu: měl jsem tu čest se s ním občas setkávat. Václav, jak jsme mu říkali, na jednáních vypadal jako sfinga a když promluvil, jeho projevy byly poznamenány nezapomenutelnou dikcí. Kouřil malá cigára zn. Karina a vykládalo se, že byl jediný, kdo si troufl "zapálit" na audienci u papeže.

Václav Benda byl jedním z předních představitelů disentu. Pro své angažmá ve prospěch svobody byl několikrát vězněn. Dvakrát byl mluvčím Charty 77 a podílel se na vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
Václav Benda ztělesňoval morálně silnou osobnost, která svým intelektem ovlivnila postupnou stabilizaci politického spektra. Po převratu byl významným představitelem pravicového proudu věřících. Zasadil se o vznik Křesťansko-demokratické strany (KDS), která měla alternovat minulým režimem kompromitovanou stranu lidovou. I když KDS pod jeho vedením dokázala maximalizovat svůj potenciál v první pravicové vládě, kdy získala pozice několika ministrů, volebně nebyla silná. Václav Benda byl jejím jediným předsedou: po té, co KDS splynula s ODS, se stal až do své předčasné smrti zasloužilým senátorem a členem ODS na Praze 2.
Václav Benda byl silně věřící a patřil k radikální opoře pravice. Spolu se svou chotí Kamilou vychoval šest dětí, které se brzy zapojily do veřejného života.
Do kolektivní paměti se natrvalo zapsal osobní statečností, matematickým uvažováním a mravními postoji.
Vždy stál napravo, věřil ve svobodu stále větší a větší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama