POPULISTICKÁ FRAŠKA JMÉNEM ŠTAFETOVÁ HLADOVKA

3. června 2008 v 5:36 | JAROSLAV KONÁŠ |  POLITIKA
Včera jsem se dozvěděl, že se socialističtí poslanci chystají držet hladovku místo pánů Tamáše a Bednáře. Tak vtipná zpráva se běžně nevidí, obzvlášť v současném informačním tichu, kdy se mluví leda o divadelnicích a blížícím se mistrovství Evropy ve fotbale. Chvíli jsem se bavil, nicméně po čase mi stejně nad rozhodnutím lidí z ČSSD zůstal rozum stát. Proč vlastně?

Členové ČSSD se budou v hladovění střídat každých 48 hodin, začít má předsedkyně senátorů paní Alena Gajdůšková. Tato politička s charismatem obecní matrikářky spouští akci u nás dosud nevídanou. Opoziční politici, demokraticky zvolení do parlamentu a senátu v demokratické zemi, se pouští do hladovky, tedy gesta zoufalosti a bezmoci, ke kterému se uchylují lidé většinou až po vystřílení všeho střelného prachu, zbavení všech nadějí na pokrok v jejich vlastní kauze. Tento sebedestruktivní způsob demonstrace je vždy v zájmu médií, vědí to pánové Tamáš s Bednářem a ví to i pánové z ČSSD. Opoziční strana držící hladovku v demokratické zemi se dopouští hrubé urážky státu a ostatních politiků, kteří zůstali věrni demokratickému politikaření a neuchylují se k zoufalým a trapným gestům hladovění.
Politici bojující proti radaru mají ještě spoustu prachu na střílení. Vždyť není vůbec jasné, zda návrh stavby radaru projde parlamentem. Otevírá se obrovský prostor pro různá jednání a lobby, kterých se Tamáš s Bednářem účastnit nemůžou a možná proto tu hladovku drželi. Proto by se měl zamyslet volič ČSSD, jestli jím volení zákonodárci ve své roli neselhali, když začínají s hladovkou, extrémním a posledním možným způsobem řešení sporů. Nechci nijak voliče ČSSD podceňovat, ale Paroubek svoji hladovkářskou řeč zabalil tak dobře, že si mnozí občané řeknou: "Hele, ono jim vážně jde o zdraví těch kluků, který vláda ignorovala. Dokonce tu hladovku vzali na sebe, aby kluci zase mohli začít jíst, to je ale gesto!"Jsem původem z jižní Moravy a vsadím se s kýmkoliv o pivo, že mezi tamními známými, převážně voliči ČSSD a KSČM, se najde někdo s tímto názorem. Řetězová hladovka se tak stává extrémním populistickým gestem, které v dějinách polistopadové politiky nemá obdoby. Znevažuje nejen pojem hladovky jako takové, neboť dva dny hladovění člověku akorát prospějí. Znevažuje zároveň blížící se krajské a senátní volby, protože se hladovka přímo prolíná s rozjetou a urážlivou kampaní, kterou ČSSD v rámci nadcházejících voleb vede.
Je třeba připomenout ještě dvě věci. Pánové Tamáš a Bednář můžou být lidem z ČSSD jen a jen vděční, neboť jejich hladovka hrozila fiaskem. Co jiného si máme myslet, když pohublý Tamáš do kamery říká: "Podporu nám vyjádřili lidé z kulturní scény, byl za námi například pan Troška." Fakt? Vás podpořil Troška? Tý jo, tak to už má fakt grády! Tamáš a Bednář se tak můžou znovu najíst s pocitem, že jejich hladovka nejen že nevyzněla do prázdna, ale přidali se k ní opoziční politici, což je reakce v demokratické zemi nevídaná.
A ta druhá věc, která nasazuje všemu korunu. Byli to právě socialisté, kdo s Američany jednání o radaru začal. Jsme tak svědky originální podívané - socialističtí politici drží hladovku na protest proti něčemu, co sami začali. Had pojídající svůj ocas? Spíš Kocourkov. Hezký den!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama