TOPOLÁNKOVA VLÁDA USTÁLA 3. POKUS O VYSLOVENÍ NEDŮVĚRY

1. května 2008 v 7:52 | JAN KOUCKÝ |  POLITIKA
Předseda vlády Mirek Topolánek může slavit 5. porážku Jiřího Paroubka. Porazil ho ve volbách na jaře i na podzim v roce 2006 a již 3. se Paroubkovi nepodařilo vyslovit vládě nedůvěru. Díky Bohu, že se tak stalo. Děsí mě představa, že by nám po předčasných volbách vládla koalice ČSSD+KSČM. Složení takové vlády snad nechci ani domýšlet. Jen na okraj - Paroubek ( premiér ), Zaorálek ( zahraničí ), Rath ( zdravotnictví ), Filip ( vnitro ) a Exner ( obrana ). No není to děsivá představa? Doufejme, že k něčemu takovému nedojde a ve volbách v roce 2010 zvítezí zdravý rozum nad populismem. Dnes se pokusím o hodnocení vlády Mirka Topolánka. Nemám důvod zakrývat, že v roce 2006 jsem volil právě ODS. V následujícím textu chci objasnit, proč bych,i přes jisté výhrady, tak učinil i dnes.

Jako volič ODS jsem měl o podobě pravicové vlády jiné představy. Po volbách v červnu 2006 se však ukázalo, že koalice ODS+KDU-ČSL+SZ je jediná možná. Bohužel. Nemohu se smířit a nesmířím se s účastí SZ v této koalici. Zelené považuji za spolek ekologických fanatiků, kteří v hloubi své zelené duše věří, že příjde den, kdy se lidstvo vrátí na technickou úroveň 15. století. Tedy žádná elektřina, ledadla, auta apod. Díky SZ se současná vláda zavázala, nerozšiřovat stávající a nebudovat nové jaderné elektrárny. Takový krok je velmi nebezpěčný. Pokud by se tak skutečně stalo, za několik málo let se z České republiky stane dovozce elektrické energie. Zelený mozek snící svůj sen o době "Temna" nedokáže reálně uvažovat a vzít na vědomí fakt, že se hlad po elektřině rozhodně nebude zmenšovat.
Jako volič ODS - tedy nejsilnější vládní strany - nejsem spokojen s obsazením jednotlivých ministerstev. Nepovažuji za správné, aby nejmenší parlamentní strana odsazovala post ministra zahraničí. Nic proti současnému panu ministrovi, ale zahraniční politika by přece jenom měla být rukou nejsilnější parlamentní strany. Ta koneckonců vyhrála volby a s ní i představa o podobě zahraniční politiky. Zelení nemají program pro tuzemsko, tak kde by ho vzali pro zahraničí? Nejsem spokojen s účastí Jiřího Čunka ve vládě. Kolem pana předsedy se stále mnoho nejasnotí a obdivuji KDU, že se Čunka nehodlá zbavit. Jiří Čunek není dobrý předseda strany a není ani dobrým ministrem naší vlády. Věřím, že se lidovci probudí a na volebním sjezdu příjdou s novu tváří.
Jako volič ODS nejsem spokojen s reformami současné vlády. Má představa byla a je, že reformy mají být razantnější. Samozřejmě v duchu programu ODS. Jsem si ale vědom, že koaliční vládnutí sebou přináší určité kompromisy. V každém případě oceňuje, že vláda s tak slabým mandátem s reformami začala a věřím, že bude pokračovat. Zde bych chtěl apelovat na ODS, aby se nenechala "vydírat" menšími koaličními partnery a snažila se připravit opravdu zásadní ( razantní ) reformy. Naše republika reformy potřebuje. To byl také jeden z důvodů, proč jsem před dvěma lety ODS volil. Po osmi letech nevládnutí ČSSD a žití na dluh, bylo zapotřebí odhodlání a hlavně připravenost k reformám. To ODS splňovala a splňuje.
Opoziční ČSSD dnes podrobila vládu ostré kritice. Levici leží v žaludku zejména reformní kroky současné vlády. Je smutné, že opozice alternativu k reformám pravice nikdy nepředložila. Nevíme, co by Jiří Paroubek dělal jinak. Víme jen, že po vítězných volbách vše zruší. Něco podobného hlásal na Slovensku Robert Fico. Před volbami sliboval zrušení reforem tehdejší pravicové vlády. Po volbách zjistil, že mu reformy pěkně plní státní kasu, snižují schodek a nezaměstnanost, tak až na kosmetické úpravy si reforma z pera expremiéra Dzurindy dál žije svým životem. To samé se stane v případě, že Paroubek vyhraje volby 2010. Musím znovu zopakovat, že ČSSD za osm let své vlády neudělala nic. Osm let nevládla. Osm let žila na dluh. V době ekonomického růstu stát hospodařil s rekordními schodky státních rozpočtů. Proč? Protože levicové vlády se rozhodly rozhazovat a falešně plnit kapsy přijímačům sociálních dávek. Dávky na všechno a pro všechny. Reformy nebyly zapotřebí, protože zdroje přece byly. ČSSD nemá právo současnou vládu kritizovat za její reformní kroky. Sama se k tomu za osm let nedostala. A vůbec by sociální demokraté měli mlčet o morálce. Nechť si vzpomenou na pány Grosse, Krause ( kakao ), Šloufa či Svobodu. Zvláště prvně jmenovaní jsou borci. Grossovi musel půjčit strýc-důchodce na byt, aby si dnes mohl našetřit na "stan" na Floridě. A Kraus se podepsal director, protože mu řekli, ať se tak podepíše. Lituji, že mu neřekli, aby se podepsal pod kolonkou "debil". To by možná vyznělo přesvědčivěji.
Zkrátka a dobře jako volič ODS nepavužuji za nutné vyslovit vládě nedůvěru. Jsem přesvědčen o tom, že vláda povládne dál. Prosadí další a hlavně razantnější reformy. V tuto chvíli nemám důvod litovat své volby z roku 2006. Jsem připraven podpořit ODS i v dalších volbách. ČSSD za osm dokázala, že to nedokáže a naopak ODS za rok a kousek dokázala,že to dokáže. To musím ocenít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama