SPOLUOBČANÉ Z DISKRIMINÁLU

17. května 2008 v 17:04 | TOPÍ PIGULA |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Motto: Povídá hlubším hlasem jeden spoluobčan druhému: "Jak to, že nejsem diskriminovaný. Už třikrát jsem byl v diskriminále!"

Když se studenti žurnalistického rekvalifikačního kurzu vypravili do proslavené ústecké Matiční, (to aby věděli, jaké že to je postavit se foťákem do tváří snědých demagogů) zazněl zajímavý dialog. "Bílí jsou rasisti, protože moje dcera šla na potrat a doktor to zkazil, tak musela do nemocnice znovu," říká odhadem stodvacetikilový otec z pavlače. "To je smutné, ale mám stejnou zkušenost. Moje kamarádka zažila přesně to samé. A je to fakt blbé," souhlasí s ním lidovým tónem jedna ze studentek. "Jenže u vás to byl omyl, ale u nás to byl rasizmus!" zazní jasný pavlačový argument nepřipouštějící jiný výklad. A bylo po rozumné diskusi, protože tak jasný důkaz rasistického smýšlení bílých, to aby jeden pohledal. Že mohlo jít o pochybení lélaře, nebo nešťastnou shodou náhod vůbec nebylo možné brát v úvahu.
Není cikán jako Cikán, byť to nám to tak připadá připadá. Zatímco někteří se na mediálně-politické platformě hádají, jestli se může říkat Cikán, nebo musí říkat Rom, Cikáni to neřeší a souhrnně nás háží do jednoho gádžovského pytle. Tento pro většinu populace drobný, leč z hlediska politické korektnosti nepřehlédnutelný detail je zajímavým střípkem dokládajícím absurdní hyperkorektost (či ustrašenost a neznalost věci?) politických zástupců většinové společnosti. Žádný z politiků ani na krajské či obecní úrovni si nedovolí označit naše romské spoluobčany jako Cikány, byť toto pojmenování je zcela legálním a vychází ze zápisu v řecké kronice z roku 1068,ve které se píše o lidech Atsínganoi, (Atsígános) - lidech snědé pleti. Zajímavé je, že u Cikánů historické označení vadí, u Židů nikoliv. Označení "nepřizpůsobivý spoluobčan" mi zní pejorativněji, byť je korektnější a bezpečnější. Vždycky se dá hájit slovy, že autor výroku "nemyslel Cikány, ale každého, kdo je nepřizpůsobivý." Nově schválený antidiskriminační zákon, má pomoci lidem zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám. A to bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. No to si tedy dámy na pracáku užijí, pokud si všichni žadatelé vezmou příklad ze standardního chování lidí, kteří mají pocit diskriminace ohledně své snědé kůže.
Zajímavé je sledovat balancování na kladině slov. Týden v titulku napsal, že "Janáčková nebude stíhána za výroky o Romech" přičemž ona mluvila o cikánech. Kdyby totiž mluvila o Romech, tak by se to dost možná neřešilo. A výrok o "spoluobčanech" ((byť by všichni věděli o jaké etnikum se za tímto eufemismem skrývá) by byl zcela nenapadnutelný. Takže kdo je tady vlastně diskriminovaný? Kdo zbabělý? Kdo se jen potřebuje díky novému zákonu zviditelnit? Normu na zaměstnávání už hendikepovaných máme, nejvyšší čas, aby někdo přišel s normou na zaměstnávání kuřáků, kojících matek, rusovlasých či leváků. Dá se totiž snadno spočítat, kolik takových lidí je v populaci a z toho určit procento, kolik stejně "diskriminovaných" má být na každém pracovišti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama