VYKLIKEJTE KOMUNISTY

14. dubna 2008 v 11:07 | JAN LIPOLD |  POLITIKA
Škoda a chyba, že se má po internetu hlasovat až v roce 2014. Včera bylo pozdě!
Volební rituál s urnou, plentou, úředními obálkami a uzívanou volební komisí sice má něco do sebe, ale nemůže si donekonečna dělat nárok na monopol, zatímco za okny zuří technologický pokrok. To je jasné, ale ne tak důležité jako to, co by zapojení internetové volby udělalo s výsledky hlasování. V českých poměrech, kdy o vládnutí nebo nevládnutí rozhodují milimetry a minulý parlament jsme zvolili v poměru 100:100, může volební klikání do politické aritmetiky promluvit velmi významně. Proč?

Běžně nebo alespoň tu a tam s internetem pracuje 83 procent lidí mladších 20 let, ale z šedesátníků a starších je to jen 16 procent. Internet využívá 93 procent lidí s vysokoškolským diplomem, ale jen pětina občanů se základním vzděláním. Přinejmenším občas internet používá 30 procent domácností s čistým příjmem do 10 tisíc korun - mezi rodinami s více než 30 tisíci korun čistého měsíčně je to 53 procent. (Údaje popisující příkop mezi internetovou částí populace a zbytkem obyvatelstva jsou z loňského průzkumu firmy Markent.)
Z toho neplyne nic víc a nic míň, že hlasování po internetu pomůže stranám se vzdělanějšími, bohatšími a mladšími voliči. (Ano, to jsou ti, kteří dnes po síti nakupují, ovládají své bankovní konto, vybírají dovolenou, mažou spam a tak dále.) Naopak, hlasování po internetu uškodí partajím s větším podílem stárnoucích až starých a chudších až chudých přívrženců. (Leckterý nezaměstnaný a mnohý důchodce třeba ani neví, jak se drží myš, natož aby uměl zacházet s internetem. Ten i onen s penězi hospodaří jinak, žijí životy bez počítačů.)
Ze sociologických dat je zřejmé, že nejvíc by na "internetizaci" voleb doplatila KSČM - ta zatím těží z toho, že její voliči k volbám disciplinovaně chodí, což při ani ne dvoutřetinové volební účasti (volby do Poslanecké sněmovny 2006) hraje podstatnou roli. Hlasování z domova by komunistům - na rozdíl od ODS nebo Zelených - přineslo jen málo nových hlasů.
Kdyby k volbám v roce 2006 "přišlo" o nějakých 300 tisíc "internetových" voličů víc (což je myslím realistický odhad), volební účast by stoupla asi o 3,5 procenta. Pořadí na prvních dvou místech by se nejspíš nezměnilo (ODS předloni vyhrála před ČSSD o 170 tisíc hlasů), ovšem Zelení by mohli přeskočit lidovce (rozdíl mezi nimi byl 50 tisíc hlasů). Komunisté by si třetí příčku udrželi, ale byli by slabší než jsou teď. A politika by vypadala jinak - dnešní vládní koalice by měla sice ne pohodlnou, ale přece jen většinu, možná bychom neslyšeli o poslancích Melčákovi, Pohankovi, poslankyni Zubové…
Bohužel, do roku 2014, na který vnitro a statistický úřad internetové volby chystají, se ještě může stát leccos. Například to, že se s internetem sblíží i tuzemští komunisté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama