VDĚČNÁ PRIVATIZACE A GROSSOVY MILIÓNY

16. dubna 2008 v 5:21 |  POLITIKA
Jedno čínské přísloví říká: "Nestěžuj si na sníh na sousedově střeše, když leží před tvými dveřmi". Levice křičí chyťte tuneláře a vzápětí se diví že se jí to podařilo. A k jejímu údivu ve vlastní straně.

Nedávná aféra kolem "Grossových milionů" mi opět připomněla jeden pozoruhodný zvyk, přetrvávající už léta v části české společnosti. Není diskuze pod různými politickými články, či projevu levicového poslance ve které by alespoň občas nebyli ODS a potažmo všichni její přívrženci pasováni na bandu tunelářů s odvoláním na privatizaci. Tedy, i když je toto téma na několik článků, alespoň základní fakta:
- privatizace nebyla tou nejlepší cestou, nicméně byla tou nejméně špatnou cestou. Na tomto se shoduje většina ekonomů napříč politickým spektrem. Prostě ano šlo by to udělat lépe, ale to by na to musely být podmínky. Uvědomme si, že v té době probíhala transformace centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní, což do té doby nikde neproběhlo. Nedalo se někde opisovat nebo se přiučit. Vzhledem k tomu jak dopadlo např. Rusko, Rumunsko nebo Jugoslávie myslím, že jsme z toho v té době vybruslili celkem slušně.
- bylo rozprodáno/vytunelováno rodinné stříbro. No ono tu v té době žádné nebylo. Podniky které byly nositelem národního know-how byly díky komunistům tak zoufale zastaralé že nutně potřebovaly silného zahraničního partnera. Krom toho se jim prakticky přes noc mnohdy rozpadla odbytiště díky krachu trhu zemí RVHP. A i na domácí půdě byli díky dovozu kvalitnějšího zboží nekonkurenceschopné. Došlo tedy k tomu, že ty prespektivní byly odkoupeny nebo přežily, ty které plnily státní politiku zaměstnanosti skončily (jen pro představu ze zemědělství odešlo v průběhu první poloviny devadesátch let asi 75 % pracovníků a hladomor u nás evidentně nezavládl, jinými slovy tři čtvrtiny lidí v tomto oboru v něm nebylo potřeba = státní politika zaměstnanosti).
- privatizace = tunel. Stále opakuji jednu věc, kterou si spousta lidí odmítá připustit. Se započtením nákladů na privatizaci (např. sanaci bank) skončila privatizace 6 mld. v plusu, což je možné ověřit na stránkám FNM, je to výroční zpráva tuším za rok 2004. Dále zdaleka nejvyšší výnos (prakticky ve výši všech dosavdaních) z privatizace byl v roce 2002 za vlády ČSSD a to z prodeje SPT Telecom.
- ODS umožnila tunelování. Říkám si jak by to dopadlo, kdyby tehdá vyhrála levice. Totiž tehdejší legislativa se nedala vymyslet přes noc. Krom toho tehdá netunelovala ODS, ale bývalí bolševici, kteří jediní měli většinou přistup ke zdrojům a kontaktům. Takže co se tedy mělo udělat, zavřít je všechny do rezervace? Prostě se lidem, kteří byli zvyklí držet hubu a krok dala svoboda a oni se zkraje chovali jak utržení ze řetězu, třeba v Jugoslávii z té svobody byla občanská válka. Tady se také situace uklidnila, ale ODS už tenhle přívlastek neprávem zůstal.
Proč neprávem? Pamatujete na Zemanovu akci Čisté ruce? Ta měla za cíl dopadnout a potrestat všechny tuneláře z řad ODS. A kdo v ní uvízl? Ministr ČSSD Svoboda za tunelování Liberty. Ještě to jednou zopakuji - ČSSD měla možnost prošetřit všechny podezřelé politické činitele. Vyhrála volby, měla kontrolu nad všemi podstatnými složkami státu. Přesto dokázala obvinit pouze vlastního člověka, tj. jinými slovy nikdo z ODS nic netuneloval.
A tady se dostávám ke svému oblíbenému příkladu kterým je pan Gross. Jeho příběh je zajímavý, k moci se dostal shodou náhod v době, kdy to s ČSSD vypadalo skutečně zle a už nebylo nejspíše kde brát. Tento premiér dokázal obhájit podnikání své manželky s trestně stíhanou osobou, pondikající v oboru prostituce. Tento člověk naprosto vážně myslel tvrzení, že mu zhruba půl druhého milionu půjčil jeho prakticky nemajetný strýc (toto tvrdil vrcholný představitel civilizované země (!)). Nicméně to už přehnal a právem mu to v politice zlomilo vaz. Nicméně nyní opět zabodoval. Od bývalého náměstka ministra průmyslu odkoupil za desetinu tržní ceny akcie, které vzápětí za tržní cenu prodal. Co to znamená? Máme čtyři varianty:
- Stanislav Gross je zběhlý rizikový investor s velkým jměním, který může riskovat 20 mil. Kč (prvotní investice)
- prodejce je šílenec, který si libuje v obohacování jiných lidí, proto akcie na kterých může vydělat prodává značně pod cenou
- Stanislav Gross dostal úplatek za službu, kterou prokázal v době svého premiérování
- Stanislavu Grossovi bylo umožněno legalizovat jmění nabyté za dob jeho působení v politice, získané z úplatků
Pro poslední možnost hovoří i fakt, že si mohl kupovat byt za 4 miliony či jeho manželka mohla spoluvlastnit dům za cca. 6 mil. a jako manžel nebyla schopná vysvětlit, kde na to vzala. V jeho životě byly i další perly jako policejní týmy které vytvářel coby ministr vnitra a které prakticky sloužily k jeho potřebě či úsměvné momenty jako diplomka na titul JUDr. čítající 33 stran.
To která z výše uvedených možností je pravdivá nechme na protikorupční policii, která tento případ vyšetřuje. Nicméně na tomto místě bych se rád zeptal všech přívrženců levice, nadávající nám pravičákům do tunelářů, jestli se za svá tvrzení trochu nestydí? Jestli někdy četli o privatizace něco jiného než výtažek nesmyslů ve volebním programu ČSSD, či zda mi mohou ukázat jakéhokoli pravicového politika, který si ve své funkci dovolil to co p. Gross?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama