HMATATELNÝ DŮKAZ, ŽE ČSSD JE SYSTÉMOVĚ ODPORNÁ ORGANIZACE

19. dubna 2008 v 8:00 | DANEIL DEYL |  POLITIKA
Napište, že Jandák přiznal, že je blbej, vyzval exministr kultury novináře. Obsahově to není zrovna převratná informace; přizná-li Jandák, že "je blbej", je to podobná bomba, jako když já přiznám, že je duben, nebo když vy přiznáte, že o půlnoci bývá tma.

Přínos Jandákova výroku je jinde: v souvislostech, za nichž zazněl. Ty dokázaly, tedy těm, kteří to dokazovat potřebovali, že česká sociální demokracie je od základu mizerná organizace. Ne že to ti lidé myslí dobře a jen sem tam jako vedlejší produkt (dřívě se říkalo že "došlo k přehmatu") se v jejich řadách ocitne nějaká ta otlemená nula, intelektuální trpaslík nebo Benito Iljič Mussolenini. Ne, kdepak; je to organizace zgruntu, ze samé podstaty svého bytí špatná a škodlivá.

Tito sociální demokraté naservírovali svým spoluobčanům za posledních deset let čtyři premiéry, z nichž nejzábavnější byl rozhodně Stanislav Gross. Muž - fakt? - se zlatým řetězem a odpudivě prohnanou bufetářkou na krku, s přáteli na škále vymezené na jedné straně mafiány a na druhé bordelmamá, nastavil pomyslnou laťku duševní výkonnosti nezbytné k výkonu premiérské funkce zhruba na úroveň jezevce (jezevci, promiňte).

Vtip je v tom, že všichni jeho spolustraníci po celou dobu jeho ministrování a premiérování věděli, co je Standa zač. Nebylo to tak, že by jim usměvavý strojvůdce svým šarmem uvázal přes oči oslepující šátek, jenž by zázračně spadl až s vyslovením slov Rod a Vik.

Že celou tu dobu nikdo neprotestoval, je ještě pochopitelné; kdo jen tak vystoupí a řekne o svém nadřízeném, že je to pabuvol a že je třeba jej co nejrychleji poslat na lokomotivu, do pralesa, do Myanmaru, nebo prostě někam co nejdál?

Dohromady nikdo však nekvákl ani v době, kdy si Gross - již politicky "odkecaný" - přes noc přišel na osmdesát milionů korun. Inu, takový šikovný kluk je ten náš Standa, řekli zhruba. Co sociálním demokratům pohnulo žlučí, byl až fakt, že si paní Grossová koupila byt na Floridě za čtrnáct milionů korun.

V tu chvíli vypukly socdem nářky naplno: je to neetické; hrůza hrůz, co si o nás pomyslí lidi; jsou tam krokodýli, smrad a důchodci (důchodci! - strašná představa pro sociálního demokrata). To posdlední vylezlo z obličeje Vítězslava Jandáka; později, aby si zachoval politickou kůži, byl tento velikán přinucen zopakovat banální pravdu o tom, že "je blbej".

Deylí Telegraf chápe, že svět je složitá věc; ale není s to porozumět způsobu, jímž fungují Grossovi socdem kolegové. Co asi měl podle nich chudák Standa s těmi penězi dělat? Zašít je do polštáře, to by bylo OK? Už by bylo jedno, jak k nim přišel? Co je pro smilování Boží neetické na koupi bytu, ať již na bydlení, na rekreaci nebo na investici? Můžeme být přesvědčeni, že pořídit si cokoliv v blízkém sousedství Františka Janečka je nerozum (když však někdo už tak či tak bydlí se Šárkou, asi přežije i Janečkovu blízkost), ale v čem je takový čin mravně defektní?

Podle socdem uvažování je to jednoduché: bohatství samo je nemravné. Je jedno, jestli kradeš, podvádíš, máš kliku ve sportce, nebo jsi schopný podnikatel; na původu peněz jim nesejde. Asi neznají mechanismus, jak odlišit špinavé od čistých. Jsou jako Václav Klaus v zrcadle: pro jednoho jsou ty peníze vždy dobré, pro bigoty rovnostářského učení jsou vždy špatné. Tedy s jedinou výjimkou, jíž je bohatství na jejich partajním či lépe soukromém kontě, jak se můžeme domýšlet z počtu chudých mužů z Lidového domu.

Tím není řečeno, že každý sociální demokrat je odporná bytost, to neplatí ani v Česku; a už vůbec tím není řečeno, že by tedy jiné partaje byly jaksi víc prima, Naopak, taková ODS se u moci chová stejně neurvale a stejně zločinecky nebezpečně (mám na mysli především dobrovolné odevzdání energetické bezpečnosti do ruských rukou, což Česko dnes činí jako jediná země na celičkém širém světě) jako ČSSD, ne-li někdy i hůř. Ale je tím řečeno, že zakořeněné ideologické priority té partaje jsou perverzní. Dobře se jim stalo, že na ně Všemohoucí poslal Grosse. Snad jen těch ostatních lidí na Floridě je mi trochu líto.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama