CÍLE A VIZE PROGRAMU ČSSD ANEB NÁROD SOCIÁLNÍCH PŘÍPADŮ

12. dubna 2008 v 9:42 | DANIEL VODŇANSKÝ |  POLITIKA
Pro nás všechny, jež hledáme cíle programu a politiky české strany sociálně demokratické by mohla být její kampaň poněkud nečitelná, neboť zanechává spíše dojem, že v republice existuje jakási Anti-Občanská Demokratická Strana. Některé voliče ovšem zajímá více to, co strany plánují udělat, než to, co nehodlají dopustit, co hodlají zrušit atd. Pojďme tedy onu záhadnou kampaň rozebrat slovo po slovu.

Zdražování. Anti-bilboardu by jistě neslušelo, kdyby na něm byla provedena náročná matematická operace, a sice odečtení čísla 5 (původní nejnižší a nejčastější sazba DPH) od čísla 9 (nová sazba). Zdražení o 4 procenta by postřehl jen málokdo. Došlo ovšem k mnohem razantnějšímu zdražování, vlivem zejména prudkých kolísání kursů měn a dalších tržních situací, díky čemuž se vliv reformy na změn cen prakticky nepromítl. Když se ovšem zdražuje, máme to alespoň na co svést. A že nyní došlo dokonce k částečnému poklesu cen? "To není na pořadu dne, pane redaktore. Bylo by předčasné o tom spekulovat, když jsou ve hře stále různé alternativy." A co by s tím naši sociální spasitelé udělali? Zřejmě by za jejich vlády k žádnému zdražení nedošlo, když ho umí tak pěkně kritizovat. Vzhledem k titěrnému vlivu daní na ceny by tedy museli DPH snížit hluboko do záporných hodnot a začít zboží dotovat. Bohužel je nad mé síly zjistit, kde je detail, jež pány od nikdy příliš nezajímal. Finanční zdroje. Skutečně obdivuji jimi vytvořený dojem, že peníze lze vyčarovat.
Snížení daní nejbohatším. Poněkud zjednodušené heslo, když uvážíme, že DPH všem stoupla, zatímco daň z příjmu alespoň v určité míře všem zaměstnancům klesla. Budu tedy stejně demagogický, jako je toto heslo. Mému otci, živiteli rodiny se třemi dětmi se daň z příjmu snížila. Patříme tedy mezi tu opovrhovanou hrstku nejbohatších kapitalistů, jež nikdy nebudou dost okrádáni, nikdy nemají dost velké daně. Sociální demokraté svými slovy na adresu střední třídy odepsali podstatnou část národa (jak velkou si ale sami nedovedou spočítat). A co by udělali oni? To nechtějme domyslet. Nepochybně by se postarali, aby být vzdělaný a mít slušné zaměstnání bylo obávaným trestným činem. Při výši daní se ovšem nejednomu z nás více vyplatí nadesetkrát uplatit kdejakého úředníka na obecním úřadě a daním se vyhnout. Protože však tento argument naši sociální spasitelé nikdy nejspíš ani nezaslechli a předpokládají, že daně každý poctivě platí, pokládám za jejich vizi, že zhruba polovina státu má pracovat a vydělávat na druhou polovinu.
Další nejčastější bod bývá povětšinou slepenec několika hesel o snižování některých sociálních dávek. A příběhy těch ubohých lidí, kteří jsou jeden postižený, druhý invalida.... ano, takoví existují. Ale jestliže je zde drtivá armáda těch, kteří prezentují neúnosnost svého životního údělu ve státě, jež dotuje co se dá a žije na dluh, armáda lidí, jež se prezentují jako nesoběstační a požadují surové životní zdroje, ne způsob ani příležitost, jak je vydělat, vypovídá to o našem národě něco, co si odmítám připustit. A jak odvodíme potenciální vizi ČSSD zde? Vysoké daně pro zaměstnance s vyššími příjmy (kteří ovšem nepatří ve společnosti ani zdaleka mezi nejbohatší) již nebudou jen vyhánět podnikatele do daňových rájů a la Lichtenštejnsko, ale všechny ne již sociálně slabé a vydělávající občany téměř kamkoli mimo republiku. A jejich počet vyváží imigranti, jejichž cesty vede toha po štědrých sociálních dávkách a multikulti přístupu. Proto ostatně volí levici. A takovouto řetězovou reakci, jež do jisté míry v našem státě započala, zastavíme skutečně velice těžko. Pouze rostoucí preference ČSSD a KSČM nám potvrdí, jakou úctyhodnou cestou nás koalice obou stran vede.
A všechno to začíná demagogií, jaká ve světě nemá obdoby. Pokud by dnes vláda zvedla porodné o 5000,- a další den ho snížila na původní hranici, máme ještě ten den v ulicích billboardy: ODS MÍNUS - snížení porodného dne 12. 4. 2008 o 5000Kč. Naznačující mimojiné, že vykořisťovaná proletářská většina společnosti, cíloví voliči sociální demokracie, podle svých ochránců nevědí, že ve slově minus se píše krátké I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama